Patriarcha Cyryl o stosunkach zagranicznych RKP
{mosimage}Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl podsumował dziś rok swojej służby patriarszej na gruncie stosunków zagranicznych rosyjskiej Cerkwi. Opowiedział także o działaniach Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych PM, kierowanym przez metropolitę wołokołamskiego Hilariona.
Jednym z najważniejszych zadań patriarchy jest podtrzymywanie dobrych braterskich stosunków między lokalnymi kościołami prawosławnymi. – mówił zwierzchnik RKP podczas spotkania biskupów, które odbyło się 2 lutego w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela.
Patriarcha Cyryl zwrócił uwagę, że w minionym roku wznowiono przygotowania do Soboru Panprawosławnego zaniechane w latach 90.
W ciągu pierwszego roku kierowania rosyjską Cerkwią, patriarcha udał się z oficjalną wizytą do Patriarchatu Konstantynopola. Poza wspólnymi nabożeństwami – wyrażającymi jedność w Chrystusie – odbyły się także rozmowy. Przeszły one w przyjaznej atmosferze. Tematy podejmowane przez zwierzchników obu Kościołów dotyczyły m.in. rosyjskojęzycznej diaspory w Turcji, liczącej ok. 15 tys. wiernych. Uzgodniliśmy także kwestie dotyczące pielgrzymek hierarchów i duchownych rosyjskich do świętych miejsc starożytnego Bizancjum, znajdujących się na terytorium Patriarchatu Konstantynopola – podsumował hierarcha.
Władyka Cyryl zwrócił uwagę na stosunki RKP z Cerkwią gruzińską, czesko-słowacką oraz Cerkwią w Ameryce. Zapowiedział także, iż w niedługim czasie odbędą się wizyty w Patriarchacie Aleksandryjskim, a także w Patriarchacie Antiocheńskim.
Patriarcha wyraził zadowolenie z powodu szybkiego tempa rozwoju prawosławia w Azji - W czerwcu ub. roku została poświęcona cerkiew w Mongolii, w październiku w Chinach, a w grudniu w Tajlandii.
Pewną część swego wystąpienia, patriarcha Cyryl poświęcił stosunkom RKP z innymi kościołami, m.in. rzymskokatolickim, protestanckim, a także z Apostolskim Kościołem Ormiańskim (opowiedział o spotkaniach z patriarchą-katolikosem wszystkich Ormian Karekinem II w 2009 r.).
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi wyraził nadzieję, że wybór metropolity Emmanuela (Patriarchat Konstantynopola) na stanowisko prezydenta Konferencji Kościołów Europejskich będzie okazją do poprawienia stosunków RKP z tą organizacją.
Na podstawie: patriarchia.ru