Petersburg: wykonanie "Pasji Chrystusa" z XVII wieku
{mosimage} Dziś w Sali Wielkiej Filharmonii w Sankt Petersburgu odbył się koncert, na którym wykonano "Pasję Chrystusa" (Strasti Christowy) autorstwa mnicha Krzysztofa z monasteru cyrylo-biełozierskiego. Utwór skomponowany został w 1604 roku.
Utwór, tak jak pasje odprawiane w cerkwiach w Wielkim Poście, opowiada o ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa (od Ostatniej Wieczerzy po męki na Krzyżu). W czasie wykonania czytane były również fragmenty Ewangelii.
Utwór opracowała badaczka-mediewistka z Konserwatorium w Sankt Petersburgu, prof. Albina Kruczinina.
Autor "Pasji..." mnich Krzysztof żył w monasterze cyrylo-biełozierskim, które było centrum duchowym i kulturalnym Moskiewskiej Rusi w wiekach średnich. Mnich skomponowała wiele utworów. Niektóre z nich zachowały się do dziś w zbiorach Rosyjskiej Biblioteki Narodowej. Prosta melodia była doskonale dopasowana do modlitw.
Strasti Christowy wykonał jeden z najdłużej istniejących chórów w Rosji - Chór Śpiewaczy Sankt Petersburga. Dyrygentem chóru jest od 1974 roku Władysław Czernuszenko. Chór swoje początki datuje na rok 1479 roku. Wtedy to wielki książę moskiewski Iwan III Srogi wydał dekret, w którym powołuje państwowy chór śpiewających diaków. Był to pierwszy zawodowy chór Rusi i kolebka sztuki chóralnej. W 1701 roku chór został przemianowany na "Nadworny", a w 1703 roku przeniesiony do nowej stolicy Imperium Rosyjskiej - Sankt Petersburga, gdzie wziął udział w uroczystościach założenia miasta przez cara Piotra I. Od tamtej pory jego działalność jest nierozerwalnie związana z miastem na Newie. Uznawany jest za spadkobiercę tradycji śpiewu staroruskiego.
Na podstawie: pravoslavie.ru, glinka-capella.ru