Piraci porwali statek pełen czołgów
Somalijscy piraci porwali w czwartek na wodach Oceanu Indyjskiego ukraiński statek z 30 czołgami typu T-72 w ładowniach. Feralny statek jest już czternastym, który znajduje się aktualnie w pirackich rękach. Ukraiński statek „Faina” płynący pod banderą Belize zmierzał do kenijskiego portu Mombassa. Jak podała agencja Interfax, w ładowniach przewoził 30 czołgów typu T-72 i części transporterów opancerzonych, które miały trafić prawdopodobnie do odbiorców w Kenii lub Południowym Sudanie. W czwartek po południu zajęli go piraci, którzy przypłynęli na trzech szybkich łodziach motorowych. Los 21-osobowej załogi nie jest znany.
Wody okalające Somalię należą do najniebezpieczniejszych na świecie. Od 1991 r., kiedy to obalono komunistycznego prezydenta Siada Barre, kraj ten nie posiada bowiem efektywnie działającego rządu centralnego i pogrążony jest w zupełnym chaosie. Korzystając z tego pirackie gangi opanowały okalające Somalię wody i atakują przepływające pobliżu wybrzeży statki. Biorąc pod uwagę strategiczne położenie Somalii oraz przebiegające wzdłuż jej wybrzeży ważne dla światowej żeglugi szlaki komunikacyjne (przepływa tędy 20 tys. statków rocznie), piratom nie brakuje łupu.
Aktywność piratów zmalała nieco w połowie 2006 r. gdy władzę w Mogadiszu i południowej Somalii przejęli surowo karzący bandytyzm islamscy fundamentaliści z Unii Trybunałów Islamskich. Gdy jednak obaliła ich popierana przez Zachód etiopska interwencja, chaos, a wraz z nim piraci, powrócił do Somalii.
Tylko w tym roku na wodach Somalii doszło do 61 pirackich incydentów. Na dzień dzisiejszy w rękach piratów znajduje się 14 statków z ponad 300 członkami załóg.
W czerwcu br., pod wpływem nacisków Francji, która uzyskała poparcie USA i za zgodą rządu tymczasowego Somalii, Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję nr 1816 poświęconą w całości kwestii piractwa w Somalii. Dokument ten stwierdza, że nasilenie aktów piractwa i rozbójnictwa na wodach otwartych w pobliżu wybrzeża somalijskiego, jak również w obrębie morza terytorialnego, osiągnęło poziom stanowiący zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w regionie. RB ONZ wezwała państwa, których okręty wojenne i samoloty wojskowe stacjonują w pobliżu Somalii do zapobiegania tego typu aktom. Okręty państw współdziałających z Federalnym Rządem Tymczasowym na okres 6 miesięcy uzyskały prawo swobodnego wpływania na wody terytorialne tego kraju w celu zapobiegania i zwalczania piractwa z użyciem wszelkich koniecznych środków, także zbrojnych. Na razie jednak efekty pozostają mizerne.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com, iol.co.za