Polska-Ukraina/ Polska popiera przyznanie Ukrainie MAP
Lech Kaczyński oświadczył, iż Polska popiera przyznanie Ukrainie Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP). Ważną rolę Polski na drodze integracji z NATO podkreślił w czasie roboczej wizyty w Warszawie, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Kaczyński wskazał, iż polska polityka jest w kwestii poparcia dla Ukrainy konsekwentna, zaś "W ciągu tych dwóch tygodni, które nas dzielą od szczytu w Bukareszcie (2-4 kwietnia) będziemy podejmowali konkretne działania na rzecz Ukrainy". Juszczenko potwierdził, iż liczy na pozytywny rezultat rozmów w Bukareszcie. Dodał, iż bezpieczeństwo narodowe, suwerenność i integralność Ukrainy mogą być realizowane jedynie w ramach modelu kolektywnego bezpieczeństwa.
Ukraińskie ambicje związane z integracją z NATO i UE nie są, zdaniem ukraińskiego prezydenta, "kwestią wyboru, lecz kwestią czasu". Polska ma z kolei, w związku z tym, do wypełnienia niezwykłą misję. "Przejdziemy tę drogę, ale bardzo ważne jest, by razem z nami szli nasi przyjaciele" powiedział Juszczenko, wskazując jednocześnie na niezwykle przyjacielskie relacje z Polską.
Przyznanie MAP Ukrainie będzie dla tego kraju szczególnym momentem. Juszczenko podkreślił wagę tej decyzji, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Zauważył, iż wszystkie państwa byłego bloku socjalistycznego, chcące znaleźć się w strukturach NATO napotykały na problemy. Ostateczna decyzja o przystąpieniu do Sojuszu należy jednak do ukraińskiego narodu i zostanie podjęta na drodze referendum. Jego przeprowadzenie ma poprzedzić kampania informacyjna, przybliżająca społeczeństwu ideę północnoatlantyckiej integracji.
W czasie roboczej wizyty Juszczenki rozmawiano również na temat perspektywy europejskiej Ukrainy oraz projekcie rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk. Jak podkreślił Kaczyński, polski rząd będzie dążył do zaangażowania w realizację tego projektu Unii Europejskiej. Również w zakresie wsparcia dążeń integracji z UE Polska zadeklarowała podjęcie konkretnych działań, chociaż jak wskazano, jest na to odpowiednio więcej czasu.
Wiktor Juszczenko przekazał, iż 27 marca powinno dojść do podpisania między państwami Umowy o małym ruchu granicznym.