Rosja/ G8 rozmawia o rynku energetycznym
Przed mającym się odbyć w lipcu szczytem grupy G8, dzisiaj w Sankt Petersburgu spotkali się ministrowie finansów. W czasie obrad skupiono się na rynku ropy naftowej i kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Mówiono również o poprawie standardów zarządzania finansami, dostępie biedniejszych państw do infrastruktury energetycznej i finansowaniu terroryzmu.
"Wzywamy, zarówno producentów, jak i odbiorców surowców energetycznych, do wszechstronnych działań, skierowanych na ułatwienie działań inwestycyjnych w sektorze energetycznym, zwiększenie efektywności, włączając inicjatywy krajowe, a także wsparcie otwartości i pewności informacji na temat rynków energetycznych, m.in. poprzez wypracowanie ogólnoświatowego standardu sprawozdawczości w zakresie zapasów i rezerw ropy naftowej" - czytamy w oświadczeniu końcowym.
Ministrowie finansów, dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, uznali za ważne zasady Karty Energetycznej, dywersyfikację rynków zbytu i źródeł dostaw surowców, a także wzmocnienie współpracy w sytuacjach nadzwyczajnych. Podkreślono konieczność walki z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W tym celu mają być ulepszone systemy zamrażania aktywów i wymiany informacji.
Zauważono, iż bez względu na wysokie tempo wzrostu gospodarki światowej, istnieje ryzyko jego zahamowania przez wysokie ceny surowców naturalnych i nasilającą się nierównowagę. Dlatego istotne są prace Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego nad stworzeniem wytycznych prowadzenia, odpowiedniej do sytuacji, polityki gospodarczej i pieniężnej.
W czasie spotkania poinformowano również o zgodzie Niemiec na przedterminową spłatę zadłużenia Rosji wobec Klubu Paryskiego. Rosja spłaci 1,3 mld euro z całości długu wobec Niemiec, który wynosi 7,7 mld euro. Ogólny dług Rosji wobec Klubu Paryskiego wynosi 22 mld dolarów.
Przedstawiciele państw pozytywnie odnieśli się do informacji o całkowitym zniesieniu ograniczeń w polityce kursowej rosyjskiego banku centralnego. Pełna wymienialność rubla jest dobrym znakiem stanu gospodarki - dodał rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin.
Rosja dołączyła też do funduszu partnerstwa energetycznego "Globalna wioska" i zadeklarowała przekazanie na jego rzecz 30 mln dolarów. Środki te mają być przeznaczone na rozwiązywanie problemów, związanych z dostępem do źródeł energii krajów afrykańskich.
Oprócz państw grupy G8 - Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch - w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Australii, Brazylii, Chin, Indii, Korei Południowej i Nigerii oraz: dyrektor zarządzający MFW Rodrigo de Rato, prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz, minister finansów Austrii Karl-Heinz Grasser i komisarz UE ds. finansów Joaquin Almunia.
Na podst. g8russia.ru, lenta.ru, rosbalt.ru