Rosja/ Pożegnanie Borysa Jelcyna
W soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie odbyły się uroczystości pogrzebowe Borysa Jelcyna. Były prezydent Rosji zmarł w poniedziałek, 23 kwietnia. Pochowany został na Cmentarzu Nowodziewiczym.
Trumna z ciałem Jelcyna została przywieziona do soboru we wtorek (24.04) po południu. Była wystawiona na widok publiczny do środy (25.04), do godz. 12.30 czasu moskiewskiego. Z możliwości oddania hołdu byłemu prezydentowi skorzystało koło 20 tys. osób.
Kilka minut po przybyciu do soboru Władimira Putina (około godz. 14.00) rozpoczęła się ceremonia Otpiewanija - ostatniego, uroczystego nabożeństwa, w czasie którego śpiewane są psalmy i odmawiane specjalne modlitwy.
Na pogrzeb Jelcyna przyjechali również dwaj byli prezydenci Stanów Zjednoczonych - George Bush oraz Bill Clinton, prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, Białorusi - Aleksandr Łukaszenko oraz byli prezydenci Ukrainy - Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma, oraz Kirgistanu - Askar Akajew. Obecni byli także m.in. John Major, Lech Wałęsa, Helmut Kohl, Michaił Gorbaczow, Wiktor Janukowycz, Valdas Adamkus, Benita Ferrero-Waldner.
W ceremonii na Cmentarzu Nowodziewiczym, gdzie Jelcyn został pochowany, wzięła udział jedynie najbliższa rodzina i współpracownicy. Pogrzeb odbył się z wszystkimi wojskowymi honorami, należnymi dowódcy armii.
Cmentarz Nowodziewiczy jest jedną z ważniejszych nekropolii w Moskwie. Są tam pochowani politycy, uczeni i artyści, m.in. Michaił Bułhakow, Antoni Czechow, Mikołaj Gogol, Dymitr Szostakowicz, Aleksandr Lebiedź. Właśnie Jelcyn w 1987 roku, po 15 latach przerwy, udostępnił ten cmentarz zwiedzającym.
Z kolei sobór Chrystusa Zbawiciela został odbudowany w czasie prezydentury Jelcyna. Obecna świątynia jest wierną kopią wcześniejszej, wzniesionej w 1883 roku, a zniszczonej na rozkaz Stalina w 1931 roku. Kosztowna odbudowa (30 mln dolarów) zakończyła się w 1997 roku.
Na podstawie: lenta.ru, newsru.com