Rosja pozostaje głównym partnerem Białorusi
Rosja była i pozostanie głównym partnerem strategicznym Białorusi, choć w naszych stosunkach nie wszystko układa się gładko - podkreślił we wtorek (11.5) prezydent Aleksandr Łukaszenko podczas spotkania z gubernatorem jednego z obwodów w Rosji.
Mińsk od wielu lat utrzymuje ożywione relacje z władzami poszczególnych obwodów Federacji Rosyjskiej. Białoruskie kontakty z jednostkami podziału administracyjnego Rosji koncetrują się na współpracy gospodarczo-handlowej, ale równocześnie stanowią okazję do oceny stanu stosunków pomiędzy obydwoma poradzieckimi krajami. W dzisiejszym dniu białoruską stolicę odwiedził Oleg Bogomołow, gubernator obwodu kurgańskiego, leżącego w południowo-wschodniej Rosji.
W czasie spotkania, białoruski prezydent zapewnił rosyjskiego gubernatora, iż Mińsk dąży do przezwyciężenia wszystkich trudności i punktów spornych, które w ostatnim czasie pojawiły się w relacjach białorusko-rosyjskich. Dotyczy to głównie utrzymujących się rozbieżności w kwestiach rosyjskich dostaw energii i jej surowców na Białoruś, nieporozumień w sprawie funkcjonowania unii celnej pomiędzy Rosją, Białorusią i Kazachstanem (w tym szczególnie wysokości stawek celnych na rosyjskie surowce i produkty importowane przez Mińsk oraz kontroli przez rosyjskich pograniczników Białorusinów wjeżdżających na teren Federacji Rosyjskiej). Ponadto, Rosja w ostatnim czasie wyrażała rozczarowanie z powodu nieuznawania przez władze białoruskie niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Najnowszym przedmiotem kontrowersji pomiędzy Moskwą a Mińskiem pozostaje z kolei kwestia kwietniowego przewrotu w Kirgistanie. Podczas gdy Rosja uznała nowe władze tego kraju na czele z Rozą Otunbajewą, Białoruś oceniła zamach stanu jako niekonstytucyjny i udzieliła schronienia obalonemu prezydentowi Kurmanbekowi Bakijewowi.
Łukaszenko zwrócił uwagę, że pomimo trudności ktore pojawiły się w relacjach z Moskwą, Mińsk pragnie zachować szczególny i strategiczny charakter sojuszu z Rosją. Białoruski lider podkreślił w rozmowie z rosyjskim gubernatorem, że lekcja historii, którą był wspólny wkład Rosjan, Białorusinów i Ukraińców w zwycięstwo w II wojnie światowe, pozostaje aktulana do dzisiaj, gdy kraje obszaru poradzieckiego zmuszone są do ścisłej współpracy w przezwyciężaniu negatywnych skutków globalnego kryzysu finansowego.
"Nasze kraje i nasze gospodarki związane są ze sobą tysiącami nici. Oczywiście, w naszych relacjach nie wszystko idzie gładko. Czasami małostkowy pragmatyzm i wątpliwe korzyści przeszkadzają zdrowej logice i długoterminowym perspektywom. Dlatego też w naszym wspólnym interesie jest przezwycieżenie różnic i znaleźć wspolne rozwiązania we wszystkich spornych sprawach" - ocenił Łukaszenko.
Białoruski prezydent dodał podczas spotkania, że Mińsk w dalszym ciągu uważa ubiegłomiesięczny przewrót w Kirgistanie jako niekonstytucyjny zamach stanu. Łukaszenko dodał, iż jest to nie tylko stanowisko Białorusi, ale także wspólna opinia krajów członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), których przedstawiciele spotkali się 8 maja. W skład największej organizacji obronnej na obszarze poradzieckim wchodzą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Rosja i Tadżykistan.
"Rezolucję ODKB spisano po rosyjsku i podpisali ją wszyscy, w tym prezydenci Rosji, Kazachstanu i innych krajów. Nie potrzeba tu żadnych insynuacji. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to mogę opublikować stenogram spotkania" - dodał Łukaszenko. W deklaracji po nieoficjalnym spotkaniu ODKB, zaapelowano m. in. o pokojowej rozwiązanie kirgiskiego konfliktu, szybkiego przywrócenia porządku prawno-ustrojowego w tym kraju oraz o unikanie przemocy przez strony sporu politycznego. Jednocześnie w dokumencie podkreślono, iż Kirgistan musi własnymi siłami rozwiązać napiętą sytuację wewnętrzną.
W dziedzinie współpracy gospodarczej, białoruski prezydent zaproponował rosyjskiemu obwodowi bliską współpracę w dziedzinie produkcji nowoczesnych urządzeń technicznych i maszyn wykorzystywanych w rolnictwie i przemyśle. Obydwie strony zgodziły się w ocenie, iż następująca w Rosji stabilizacja gospodarcza związana ze wzrostem produkcji przemysłowej pozytywnie wpłynie również na sytuację ekonomiczną Białorusi, wzrost jej obrotów handlowych z Rosją i pozwoli zachować wiele miejsc pracy dla mieszkańców zachodniego sąsiada Rosji.
Na podstawie: belta.by, president.gov.by
Na zdjęciu: Aleksandr Łukaszenko i gubernator obwodu kurgańskiego w Rosji, Mińsk 11 maja, za: president.gov.by