Rosja-USA/ Nieoczekiwana wizyta Condoleezzy Rice
14 października sekretarz stanu USA Condollezza Rice niespodziewanie przyleciała do Rosji, odwiedzając wcześniej kraje Azji Centralnej - Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. W dniu dzisiejszym w Moskwie odbyły się spotkania Condolezzy Rice z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i prezydentem Władimirem Putinem. Jednym z tematów rozmów był irański program atomowy.
"Został potwierdzony ogólny cel - niedopuszczenie do rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i pojawienia się nowych państw atomowych" oświadczył Ławrow po zakończeniu spotkania. Podkreślił jednak, że "należy dążyć do tego w taki sposób, aby z jednej strony respektować prawo Iranu do prac w zakresie pokojowego wykorzystania atomu i nie tworzyć jakiegokolwiek ryzyka dla rozprzestrzeniania się zagrożenia z drugiej."
Negocjacje między Iranem a trzema europejskimi krajami - Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - utknęły w martwym punkcie, gdy Iran odrzucił pakiet propozycji mających na celu rezygnację z programu jądrowego. Iran zerwał rokowania w sierpniu i zagroził, że wznowi proces wzbogacania uranu. We wrześniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przyjęła w tej sprawie rezolucję, która jednocześnie umożliwiła przekazanie sprawy Radzie Bezpieczeństwa. Waszyngton uważa, że Iran zamierza wyprodukować broń jądrową a Moskwa pomaga obecnie Teheranowi w rozwoju energetyki atomowej. Rice próbuje zapewnić sobie pomoc Rosji w kwestii powrotu Iranu do stołu negocjacyjnego bądź przekazania sprawy Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Siergiej Ławrow uważa jednak, że w sprawie irańskiej nie jest potrzebna pomoc żadnych organizacji międzynarodowych.
Condoleezza Rice na spotkaniu z Władimirem Putinem potwierdziła, że USA nie zamierzają zakładać nowych baz wojskowych w Azji Centralnej. Jedynym wyjątkiem ma być baza w Kirgistanie. Ma ona na celu pomoc w zakończeniu walki z zagrożeniem terrorystycznym, mogącym wywodzić się zwłaszcza z Afganistanu.
Oba państwa uważają zgodnie, że działania w rejonie Azji Centralnej powinny być skierowane na: eliminację zagrożenia terrorystycznego i przemytu narkotyków, wpływ na rozwój państw tego regionu i zaprowadzenie pokoju w Afganistanie.
/na podst. lenta.ru, rian.ru/