Rosja-USA/ Rosjanie nadal przeciwni budowie tarczy
Sekretarz obrony USA Robert Gates, w dniach 23-24 kwietnia, złożył wizytę w Rosji, gdzie starał się rozwiać obawy naszych wschodnich sąsiadów dotyczące budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.
Rosjanie odrzucili amerykańską ofertę współpracy w obszarze obrony przeciwrakietowej. Eksperci rosyjscy podkreślają również, iż w przewidywalnej przyszłości Iran nie uzyska dostępu do rakiet, które mogłyby zagrozić USA.
Gates poinformował, iż zaprosił Rosjan do wizyty w bazie na Alasce, a dowódca wojsk rakietowych generał Henry Obering stwierdził, iż Amerykanie nie mają nic przeciwko by eksperci z Rosji dokonali podobnej wizyty w Polsce, o ile polski rząd wyrazi zgodę na taką inspekcję. Polski minister obrony Aleksander Szczygło nie sprecyzował czy byłaby zgoda strony polskiej na taką inspekcję. Minister Szczygło podkreślił, iż Polska pozytywnie odniosła się do kwestii rozmieszczenia elementów systemu na swoim terytorium, jednak pod warunkiem zwiększenia bezpieczeństwa naszego kraju.
Zapytany we wtorek (24.04) o możliwość rozmieszczenia w Polsce rakiet typu Patriot (PAC-3), Gates stwierdził, iż Rosja nie zagraża Polsce ani teraz ani w przyszłości, stąd nie ma potrzeby rozmieszczania rakiet tego typu na terenie naszego kraju. Ochronę Polski przed atakiem rakietowym ma zapewnić system antyrakietowy, który ma być opracowany w ramach NATO.
System Patriot powstał w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Jest to system antyrakietowy chroniący przed pociskami krótkiego i średniego zasiegu oraz samolotami (maksymalny zasięg pocisków to ok. 70 km). Użytkowany jest przez Armię USA i państwa sojusznicze. System wykazał sie dużą skutecznością w czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku strącając irackie rakiety typu SCUD. Ostatnie bojowe użycie miało miejsce w Iraku w 2003 roku.
Na podstawie: fas.org, gazeta.pl