Rosja/ Zmarł Borys Jelcyn
Były prezydent Rosji, Borys Jelcyn, zmarł w poniedziałek po południu w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie. Miał 76 lat. Przyczyną śmierci była niewydolność sercowo-naczyniowa.
Jelcyn pełnił urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej w latach 1991-1999. Swoją rezygnację złożył 31 grudnia 1999 roku, przekazując władzę ówczesnemu premierowi, Władimirowi Putinowi. Poważne kłopoty z sercem były widoczne już w czasie pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta, zaś w 1996 roku Jelcyn przeszedł poważną operację.
"Odszedł człowiek, dzięki któremu zaczęła się cała epoka, powstała nowa, demokratyczna Rosja, wolne, otwarte na świat państwo, w którym władza rzeczywiście należy do narodu" - czytamy w specjalnym oświadczeniu Władimira Putina. W związku ze śmiercią Jelcyna, dzień 25 kwietnia będzie dniem żałoby narodowej. Wtedy też, na Cmentarzu Nowodziewiczym, ma odbyć się pogrzeb.
Z całego świata do Rosji napływają kondolencje. W imieniu Białego Domu wypowiedział się Rzecznik Rady Bezpieczeństwa, Gordon Johndroe. Jelcyna nazwał "historyczną postacią w czasach wielkiej przemiany i wyzwania dla Rosji". Z kolei Wiktor Juszczenko wskazał, iż z postacią pierwszego prezydenta Rosji "związana jest cała epoka światowej historii". Podkreślił wkład "w odrodzenie państwa rosyjskiego, wzmocnienie zasad wolności, równości i niepodległości na obszarze poradzieckim", który jego zdaniem jest "unikalnym dorobkiem".
Kondolencje na ręce obecnego prezydenta Rosji złożył również Lech Kaczyński. „Polacy ze smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci Borysa Jelcyna. W naszym kraju żywa jest pamięć o Jego zasługach dla budowy nowej Rosji i jej roli w Europie i świecie, a także o Jego roli w konstruowaniu nowych standardów polsko-rosyjskich stosunków dwustronnych" - czytamy w depeszy.
Rosyjski prezydent wszedł do historii jako demokrata, który nie wahał się użyć siły wobec prób przejęcia władzy przez komunistów, ale również jako prezydent niezdecydowany, który nie potrafił dokonać niezbędnych reform i wysłał rosyjskie wojska do Czeczenii. Przyczynił się do upadku puczu Janajewa, podpisując porozumienie w Puszczy Białowieskiej doprowadził do rozwiązania ZSRR, w 1993 roku w starciu z Radą Najwyższą, bronił modelu demokracji z silną pozycją prezydenta. Jednocześnie w czasie jego prezydentury Rosja nie potrafiła wydobyć się z kryzysu gospodarczego, zaś kapitał państwowy był dzielony między oligarchów. Dlatego też wielu ekspertów podkreśla, iż Jelcyn był postacią barwną, ale również niejednoznaczną pod kątem oceny w kontekście politycznym.
Na podstawie: lenta.ru, kremlin.ru, prezydent.pl, newsru.com