Rośnie rosyjski deficyt budżetowy
Dochody rosyjskiego budżetu w bieżącym roku zmniejszą się o 42 procent w porównaniu z prognozami, na postawie których uchwalono ustawę budżetową, a planowane wydatki wzrosną jeszcze o ponad 6 procent.
Tak drastyczne skurczenie się dochodów budżetu wiąże się z niskimi cenami na surowce naturalne na światowych rynkach oraz prognozowanym spadkiem PKB o 2,2 procenta. Równoczesne pęcznienie wydatków państwa spowodowane jest przede wszystkim kosztownym antykryzysowym pakietem pomocowym dla największych firm i rosyjskiego sektora finansowego oraz rosnącymi wydatkami socjalnymi . Tylko w styczniu bieżącego roku pracę straciło ponad 300 tysięcy Rosjan. Zgodnie z piątkowymi (27.02) zapowiedziami rządu, każdy obywatel Rosji, który utraci pracę, otrzyma comiesięczny zasiłek w wysokości co najmniej 4900 rubli (ok. 140 dolarów). Znacząco zmniejszy się natomiast rozmiar państwowych inwestycji m. in. budowa mieszkań socjalnych oraz rozbudowa sieci dróg i autostrad.
Przeważająca część deficytu budżetowego zostanie pokryta ze środków Funduszu Stabilizacyjnego i rezerwy walutowej, zaś brakujące środki państwowa kasa uzyska, emitując obligacje na rynek wewnętrzny. Analitycy uważają, że ich nabywcami będą przede wszystkim państwowe banki oraz duże rosyjskie spółki. Rząd rosyjski nie zamierza sprzedawać swych papierów dłużnych poza granicami kraju, ze względu na wysokie koszty takiego zadłużenia.
Na postawie gazeta.ru, interfax.ru.