Szanghajska Organizacja Współpracy walczy z kryzysem
Przedstawiciele państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) spotkali się na dwudniowych rozmowach (15-16.06) w Jekateryburgu w celu dyskusji na temat walki ze światowych kryzysem ekonomicznym, wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa i rozwoju wielostronnej współpracy.
W centrum uwagi podczas spotkania pozostawały kwestie związane z ekonomią i światowym kryzysem. Odpowiedzią państw-członków SzOW na wyzwania obecnej sytuacji gospodarczej była propozycja stworzenia nowego światowego systemu bezpieczeństwa finansowego. W zakresie współpracy wewnątrz organizacji państwa członkowskie zdecydowały się zintensyfikować prace w ramach Rady Biznesowej i Konsorcjum Międzybankowego SzOW. Zainwestowanie 10 mld dolarów w projekty organizacji (nie dotyczące doraźnej pomocy danemu państwu) zaoferowały Chiny.
W czasie dyskusji poruszono także kwestię wprowadzenia do rozliczeń międzypaństwowych alternatywnej waluty w miejsce dolara. Rosja wyraziła nadzieję na uzyskanie w przyszłości takiego statusu przez rubla, być może początkowo jako jednostki wymiany w transakcjach pomiędzy państwami SzOW.
Wśród innych, ważniejszych kwestii poruszanych podczas spotkania znalazły się walka z terroryzmem i przemytem narkotyków oraz troska o zachowanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w regionie. Uczestnicy szczytu podpisali Konwencję SzOW Przeciwko Terroryzmowi określającą m.in. mechanizmy reakcji w sytuacjach zagrażających regionalnemu pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności. Poruszono problem Korei Północnej stwierdzając że w obecnej sytuacji konieczne jest wypracowanie w tej kwestii rezolucji ONZ.
Państwa SzOW zadeklarowały także zacieśnianie współpracy w sferze edukacji i kultury, między innymi poprzez podtrzymywanie organizacji międzynarodowych festiwali oraz wymiany młodzieży. Zapowiedziano także utworzenie w przyszłości specjalnego uniwersytetu SzOW.
Istotnym elementem spotkania były wreszcie rozmowy na temat rozszerzenia międzynarodowej współpracy w ramach organizacji. Wyrażono nadzieję, że kraje o statusie obserwatorów zostaną aktywniej włączone w prace organizacji. Status nowych partnerów w dialogu SzOW nadano Białorusi i Sri-Lance. Rosja, przekazująca przewodnictwo w organizacji Uzbekistanowi, zadeklarowała że SzOW stanie się wkrótce nie tylko platformą wymiany opinii i dyskusji w zakresie problemów nękających region, ale także sprawnym mechanizmem służącym do ich rozwiązywania.
W szczycie uczestniczyli prezydenci Rosji, Kazachstanu, Kirgizji, Tadżykistanu, Uzbekistanu oraz przewodniczący Komunistycznej Partii Chin. W roli obserwatorów udział wzięli między innymi prezydenci Pakistanu i Iranu, premier Indii oraz pierwszy wiceminister Mongolii. Poza wspólnymi rozmowami głów państw SzOW, doszło także do spotkań dwustronnych z przedstawicielami państw-obserwatorów organizacji.
Na podstawie: kremlin.ru, lenta.ru