Tadżykistan/ IMF żąda spłaty pożyczek
Międzynarodowy Fundusz Walutowy oznajmił władzom Tadżykistanu, że muszą spłacić ponad 47 mln dolarów pożyczek. IMF podjął tą decyzję po tym, jak dowiedział się, że dane o sytuacji finansowej przedstawione przez Tadżykistan były sfałszowane.
W ostatnich latach w ramach programu walki z ubóstwem i wsparcia gospodarki IMF udzielił Tadżykistanowi pomocy w postaci pożyczek wartych kilkadziesiąt milionów dolarów. Tadżycki bank centralny przyznał, że Funduszowi zostały przekazane fałszywe informacje. Aby uzyskać większą pożyczkę powiedziano, że Tadżykistan posiada 500 mln $ rezerw, podczas gdy tak naprawdę miał ich tylko 115 mln $. Jednak bank broni się przed zarzutami mówiąc, że pożyczki były krajowi bardzo potrzebne dla sfinansowania rolnictwa.
Jeden z przedstawicieli IMF oznajmił, że była to „jedna z najgorszych spraw dotyczących przekazania nierzetelnych informacji z jaką kiedykolwiek się spotkał.” Jednak Masood Ahmed, rzecznik prasowy IMF przyznaje, że zarząd Funduszu miał duże problemy z podjęciem decyzji w tej sprawie. Biorąc pod uwagę trudną sytuację Tadżykistanu IMF postanowił zaproponować mu łatwiejsze warunki spłaty kredytu. Zamiast standardowych 30 dni, Fundusz zaproponował, że Tadżykistan może spłacić pożyczkę w ciągu 6 miesięcy, począwszy od września 2008 roku.
Sharif Rahimzada, prezes Narodowego Banku Tadżykistanu powiedział, że jego kraj nie ma takich możliwości otrzymania pomocy jak na przykład kraje europejskie. „Nasz budżet jest bardzo mały ale musimy jakoś wspomagać nasze rolnictwo. To był właśnie jeden ze sposobów, aby to zrobić.” Władze zgodziły się na przyjęcie warunków spłaty kredytu oraz zezwoliły na przeprowadzenie niezależnego audytu. Jednak wiele osób wątpi w to, czy Tadżykistan będzie w stanie w ciągu roku spłacić tak duży dług, biorąc pod uwagę fakt, iż kraj boryka się z pożyczkami zagranicznymi w wysokości 1,2 mld $.
Decyzja ta przyszła w najgorszym dla Tadżykistanu momencie. Kraj ten jest najbiedniejszym państwem Azji Środkowej a ostatnia, najostrzejsza od ostatnich kilkudziesięciu lat zima spowodowała zniszczenia wielkości ok. 1 mld $. Zmniejszyła się podaż produkcji rolniczej a ceny żywności poszły w górę. Co więcej, śnieg dopiero zaczyna topnieć i może spowodować powodzie oraz obsunięcia gruntu, które zniszczą drogi, mosty, domy oraz wiosenne plony. Władze w Duszanbe skierowały w zeszłym miesiącu prośbę o międzynarodową pomoc dla Tadżykistanu. Zdaniem niektórych organizacji humanitarnych kraj znajduje się na skraju katastrofy.
Na podstawie: bbc.co.uk, rferl.org