Tuvalu uznało Abchazję i Południową Osetię
Wyspy Tuvalu uznały Południową Osetię. Poinformowała o tym agencja IA "Res". Według informacji agencji, w ostatnich dniach premier Tuvalu - Willy Telavi odwiedził Cchinwali. Premier Telavi i prezydent Południowej Osetii Eduart Kokojty podpisali 19 września wspólne oświadczenie o ustanowieniu stosunków dyplomatycznych.
Tuvalu uznało też dzień wcześniej (18.09) Abchazję - odpowiednie oświadczenie premier wyspiarskiego państewka podpisał podczas spotkania z abchaskim premierem Siergiejem Szambą podczas wizyty w Suchumi. Informacje o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Tuvalu a secesjonistami z Suchumi i Cchinwali podano do publicznej wiadomości dopiero 23 września, w kilka dni po podpisaniu odpowiednich porozumień.
E. Kokojty poinformował, że Południowa Osetia "zawsze gotowa jest współpracować z postępowymi państwami". W MSZ republiki poinformowano, że Południowa Osetia i Tuvalu będą "ściśle współpracować w sferze politycznej, kulturalnej i oświatowej".
Południowa Osetia i Abchazja zostały uznane przez Rosję po wojnie rosyjsko-gruzińskiej z sierpnia 2008r. Dotychczas w ślady Moskwy poszły tylko Wenezuela, Nikaragua i Nauru. W 2011r. Abchazję uznało też wyspiarskie państewko Vanuatu jednak po zmianie władzy dekalracja o uznaniu została wycofana.
Tuvalu leży na wyspach Polinezji. Republika składa się z pięciu atolów i czterech wysp. Jej ludnośc liczy ok. 12 tys. osób. Przed uzyskaniem niepodległości (tj. do końca lat 70. XX w.) Tuvalu było brytyjską kolonią. We wrześniu 2010r. Tuvalu razem z szeregiem innych państw poparło rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ o prawie gruzińskich uchodźców do powrotu do Abchazji i Południowej Osetii. Wkrótce potem gruzińskie środki masowego przekazu podały, że władze Gruzji miały przekazać wyspiarskiemu państewku pomoc finansową.
źródło: lenta.ru