UE-Polska/ Niebawem start negocjacji z Białorusią nt ruchu przygranicznego
Unijne rozporządzenie z 2006 roku o lokalnym ruchu przygranicznym przewiduje możliwość wprowadzenie dla mieszkańców stref przygranicznych (30 km od granicy, a w wyjątkowych sytuacjach - do 50 km) długoterminowych dokumentów zezwalających na wielokrotne przekraczanie granicy bez obowiązku posiadania kosztownych i trudnych do otrzymania wiz Schengen.
W lutym br. Warszawa przesłała do Mińska nieoficjalny „projekt ramowy” umowy. Obecnie na wysłanie czeka gotowy projekt ustaleń o ułatwieniach w ruchu przygranicznym. Przygotowany jest on na podstawie wynegocjowanej umowie o małym ruchu przygranicznym między Polską a Ukrainą, którą premierzy obu krajów podpiszą w piątek (28.03) w Kijowie. Polska nie będzie uzależniała rozpoczęcia negocjacji od spełnienia przez Mińsk konkretnych postulatów, które dotyczą przestrzegania demokracji w tym kraju.
Według przewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi Jacka Protasiewicza (PO), Polska powinna jak najszybciej rozpocząć negocjacje z Białorusią i zakończyć je jeszcze przed lipcem. „Ale zakończenie negocjacji i podpisanie umowy, powinno nastąpić w zależności od zachowania (prezydenta Alaksandra) Łukaszenki” - powiedział Protasiewicz.
Zdaniem europosła, Polska powinna domagać się „przynajmniej niezaostrzania represji” wobec opozycjonistów, a także uzyskać przynajmniej słowne gwarancje, że reżim nie będzie mieszał się do wyborów władz Związku Polaków na Białorusi, które odbędą się wiosną 2009 roku. Protasiewicz zwrócił też uwagę, że na umowie o małym ruchu przygranicznym skorzystają przede wszystkim mieszkający na Białorusi Polacy, bo to oni głównie zamieszkują strefę przygraniczną.
Na podstawie: europa.eu, europal. eu, euobserver.com