Ukraina/ Jarosław Kaczyński z wizytą w Kijowie
Premier Jarosław Kaczyński przebywał w środę (15.11) z oficjalną wizytą na Ukrainie. Spotkał się zarówno z prezydentem jak i z premierem Ukrainy, jednak to kwestie poruszone w rozmowie z Wiktorem Janukowyczem wysunęły się na pierwszy plan. Dotyczyły one m.in. poparcia Francji dla naszego kraju w sprawie wprowadzonego przez Rosję embarga na mięso i artykuły pochodzenia roślinnego.
„Polska nie pozwoli się szantażować” - powiedział Jarosław Kaczyński w kontekście tego, trwającego od przeszło roku, zakazu. Zakaz wszedł w życie z dniem 10 listopada 2005 roku (na mięso) i 14 listopada 2005 roku (na produkty pochodzenia roślinnego), oba trwają do dziś. Rosja tłumaczyła to licznymi przypadkami fałszerstw polskich świadectw eksportowych. Podobny zakaz wprowadziła także 26 marca tego roku Ukraina, która obiecała znieść go do 25 listopada 2006 roku.
Przez dłuższy czas stanowisko Komisji Europejskiej wobec embarga nie było do końca określone. Dopiero w środę, 15 listopada, według nieoficjalnych doniesień zdecydowanie zareagowała Francja, a konkretnie poparła Polskę w tym sporze. Wywołało to liczne komentarze w Rosji i spowodowało, że polsko–ukraińskie rozmowy o dywersyfikacji dostaw gazu i ropy do Polski w kontekście rurociągu Odessa – Brody i jego polskiego przedłużenia nabrały nowego znaczenia.
Plan budowy tego rurociągu był jednym z głównych tematów omawianych przez Kaczyńskiego i Janukowycza. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego każdego kraju, a w szczególności krajów Europy Środkowej i Wschodniej w obecnym czasie, jest priorytetem racji stanu każdego z nich.
Podczas rozmów szefów rządów wstępnie omówiono projekt dobudowy rurociągu, który będzie pompował kaspijską ropę w rejon Morza Bałtyckiego (Odessa - Brody - Płock - Gdańsk), a obaj premierzy potwierdzili gotowość do realizacji projektu w najbliższym czasie. Rozmowy w Kijowie dotyczyły także innych sfer gospodarczej współpracy obu krajów, jak również wspólnych starań o prawa organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.
***
Reakcja Francji na rosyjskie embargo podwyższyła temperaturę rozmów UE oraz Polski z Rosją. Sprawa bezpieczeństwa energetycznego wydaje się być kwestią niedocenianą przez kolejne rządy. Należy jednak optymistycznie patrzeć na porozumienie Jarosława Kaczyńskiego z Wiktorem Janukowyczem, bądź co bądź prorosyjskim niegdyś kandydatem na prezydenta Ukrainy. Pozostaje mieć nadzieję, że publiczne zapewnienie o sfinalizowaniu trwających od kilku lat rozmów na temat rurociągu zamienią się w czyny.
Na podstawie: korrespondent.net, for-ua.com