Ukraina/ Kierunek Polska nieaktualny?
„To moja pierwsza zagraniczna wizyta jako członka nowego rządu. Cieszę się, że kontynuowana jest tradycja, że pierwszą wizytę minister spraw zagranicznych składa w Warszawie” – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie 29 sierpnia szef ukraińskiej dyplomacji Borys Tarasiuk. Ukraińskie media podkreślają jednak, że być może bardziej znaczącym gestem było to, iż nowy premier Ukrainy Wiktor Janukowycz w swoją pierwszą zagraniczną podróż udał się do Rosji. Według niektórych komentarzy, oznaczać to może nadejście ochłodzenia w stosunkach ukraińsko-polskich.
W przyszłym tygodniu Polskę odwiedzi nowy premier Ukrainy Wiktor Janukowycz – poinformował Tarasiuk. W trakcie wizyty Janukowycz spotka się z premierem Jarosławem Kaczyńskim. O czym będą rozmawiać obaj liderzy? Wicepremier Andrzej Lepper zapowiedział, że należy wyjaśnić ciągnącą się od lat sprawę przedłużenia gazociągu Odessa-Brody do Płocka. Lepper wyraził równocześnie wątpliwości co do możliwości realizacji tego projektu, wobec informacji, że budowa rurociągu mogłaby ruszyć dopiero za dwa lata. Sytuacji nie ułatwiają działania strony ukraińskiej – ostatnio posadę stracił szef firmy Ukrtransnafta Ołeksandr Todijczuk, uchodzący za zwolennika koncepcji przedłużenia ropociągu do Polski.
Dziennik „Dieło” w wydaniu z 30 sierpnia zajął się sprawą reprezentacji ukraińskiej na corocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy. Strona ukraińska nie podjęła jeszcze decyzji, kogo delegować na to prestiżowe spotkanie. „Może to być premier lub wicepremier. A może jeszcze kto inny” – skomentował rzecznik prasowy premiera Ukrainy Denis Iwanesko zaznaczając, że nie jest jeszcze znany dokładny program wizyty Wiktora Janukowycza w Polsce.
„Dieło” przywołuje również wypowiedź Natalii Sawiny, zajmującej się kontaktami z prasą w ambasadzie Ukrainy w Polsce. Oznajmiła ona, iż w czasie wizyty Janukowycza w Polsce poruszone będą „standardowe kwestie w dwustronnych stosunkach. To pierwsza wizyta Wiktora Janukowycza w Polsce po objęciu stanowiska premiera. W takich przypadkach zwykle poruszane są tematy ogólne”.
***
Otwartym pytaniem pozostaje, jak obie strony – polska i ukraińska – ułożą sobie obecnie dwustronne stosunki. Polska z wyraźną sympatią odnosiła się do poprzedniej, „pomarańczowej” ekipy rządzącej w Kijowie, kontestowała natomiast (dotyczy to przynajmniej niektórych prominentnych polityków) „niebieskich” z Doniecka. Dlatego wizyta Janukowycza zapowiada się bardzo ciekawie: w tym wypadku ważniejsze od konkretnych ustaleń będą klimat i atmosfera prowadzonych rozmów, to, czy obie strony wykażą dobrą wolę – a także, czy w ogóle zbudowanie podstaw wzajemnego zaufania we wzajemnych stosunkach będzie należało do ich politycznych priorytetów.
Na podst. delo.ua, gazeta.pl, korrespondent.net