Ukraina/ Kraj czci pamięć ofiar Wielkiego Głodu
Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę Wielkiego Głodu odbyły się w sobotę (24.11) na Ukrainie. "Powinniśmy znać każdy fakt, każdy rozkaz, każde nazwisko - od ofiar po zabójców. Poszukiwaniu prawdy nie będzie końca" przemawiał prezydent Wiktor Juszczenko, wspominając tamte wydarzenia.
"Nadszedł czas, by wyrazić ogólne żądanie potępienia terroru komunistycznego, który zabijał nas i inne niewinne narody w tym regionie - Rosjan, Tatarów Krymskich, Białorusinów, Żydów, Polaków, Bułgarów i setki przedstawicieli innych narodowości. Wszystkim dzisiejszym apologetom stalinizmu mówię otwarcie i zdecydowanie - wasze próby są skazane na niepowodzenie, usprawiedliwienia nie ma i nie będzie, żałujcie za swój grzech. Stanowi to waszą moralną odpowiedzialność przed krajem i narodem" oświadczył Juszczenko.
Juszczenko wezwał parlamenty i rządy na całym świecie do uznania Wielkiego Głodu 1932-33 za akt ludobójstwa wobec narodu ukraińskiego. Jednocześnie podziękował państwom, które już tego dokonały. Rok temu podobną uchwałę przyjęła Rada Najwyższa Ukrainy.
Po uroczystości w soborze Sofia Kijowska Juszczenko złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu na Placu Michajłowskim. Również z jego inicjatywy o godz. 16.00 czasu kijowskiego rozpoczęła się akcja "Zapal świecę". Rok 2008 został zaś ogłoszony Rokiem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w oświadczeniu z 19 listopada br., wezwanie do uznania wydarzeń 1932-33 za ludobójstwo narodu ukraińskiego, określiło jako "pole dla politycznych spekulacji na Ukrainie". Podkreślono, że klęska głodu dotknęła wiele narodów, więc żądana deklaracja obrażałaby ich pamięć.
Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering, występując w środę (21.11) ze specjalnym oświadczeniem, głód na Ukrainie lat 1932-33 nazwał "okrutną zbrodnią".
W latach 30-tych XX wieku Ukraina sprzeciwiała się przymusowej kolektywizacji wsi. Działania władz komunistycznych doprowadziły do wywołania największej w historii klęski głodu. Do dzisiaj nie jest znana dokładna liczba ofiar, źródła mówią o liczbach od czterech do dziesięciu milionów ludzi.
Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych obchodzony jest na Ukrainie w ostatnią sobotę listopada.
Na podstawie: president.gov.ua, korrespondent.net, newsru.com