Ukraina/ Kuczma podpisał ustawę o nowelizacji konstytucji
8 grudnia 2004r. Rada Najwyższa większością 402 głosów (przeciw 21) przyjęła pakiet ustaw mających na celu zażegnianie kryzysu politycznego w kraju i umożliwienie powtórnego przeprowadzenia drugiej tury wyborów prezydenckich. Prezydent Leonid Kuczma od razu po zakończeniu głosowania podpisał wszystkie postanowienia. "Rada udowodniła, że Ukraina jest jednolitym i niepodzielnym państwem" - skomentował dzisiejsze wydarzenie przewodniczący parlamentu Władimir Litwin.
W pakiecie zawarto ustawy, dotyczące nowelizacji konstytucji oraz zmian w ordynacji wyborczej. Reforma polityczna ma na celu rozdzielenie pełnomocnictw między organami władzy a także umocnienie roli władzy ustawodawczej i organów samorządu lokalnego. Znaczna część pełnomocnictw prezydenta przechodzi na parlament. Na jego rzecz utracił m.in. prawo wyznaczania i dymisji członków rządu oraz szefów administracji państwowej. Może nadal składać w parlamencie propozycje kandydatur na ministra obrony, ministra spraw zagranicznych, prokuratora generalnego i szefa służby bezpieczeństwa. Członkowie gabinetu ministrów będą mianowani przez Radę Najwyższą na wniosek premiera, również wybieranego przez parlament. Prezydent będzie jedynie przedstawiać jego kandydaturę na wniosek koalicji frakcji i grup poselskich.
Kadencja parlamentu zostanie wydłużona z 4 do 5 lat. W ciągu pierwszego miesiąca od pierwszego posiedzenia nowowybranego parlamentu ma zostać stworzona większościowa koalicja. Będzie ona dpowiedzialna za działalność utworzonego przez nią rządu. Parlament może zostać rozwiazany jeśli po upływie 30 dni nie zostanie stworzona koalicja rządząca, Rada nie będzie mogła rozpocząć stałych obrad lub w ciągu 60 dni nie zostanie stworzony rząd.
Zmiany w konstytucji nabierają mocy prawnej 1 września 2005r. Ukraina stanie się republiką o systemie prezydencko - parlamentarnym.
Zmiana ordynacji wyborczej nastąpiła przez wprowadzenie ustawy, która ma zapewnić rzetelność i jawność zarówno wyborów jak i procedury liczenia głosów. Ograniczono możliwość głosowania poza lokalami wyborczymi (głosować w domu będą mogli tylko inwalidzi pierwszej grupy) oraz poza miejscem zamieszkania (górną granicę liczby wydawanych zezwoleń zmniejszono z 4 do 0,5 proc. od liczby wyborców). Postanowieniem Rady przedterminowo odwołano CKW. Jednocześnie dokonano wyboru nowego 15-osobowego składu. Znalazło sie w nim 11 osób ze starej komisji. Jedną z osób która nie została ponownie wybrana jest były przewodniczący CKW Siergiej Kiwałow. Termin powtórnego głosowania wyznaczono na 26 grudnia. Budżet będzie to kosztować ok. 70 mln hrywien. Do zapewnienia środków finansowych zostal zobowiązany rząd.
Przedstawiciele opozycji oświadczyli, że odblokowane zostaną budynki rządu i administracji prezydenta. Jednocześnie wszystkich protestujących będą wzywać do powrotu do domu i przygotowywania się do ponownych wyborów. Wieczorem na kijowskim Placu Niepodległości ma odbyć się pożegnalne spotkanie uczestników akcji protestacyjnej.
Obaj kandydaci ponownie rozpoczęli kampanię wyborczą. Premier Janukowycz dla jej potrzeb udał sie na urlop. Zgodnie z ukraińskim prawem przed jego zakończeniem nie może zostać zwolniony ze stanowiska. Kandydat opozycji - Wiktor Juszczenko odwiedził dziś Donbas i spotkał się z górnikami.
[na podst. korrespondent.net, rian.ru]