Ukraina/ List władz w sprawie członkostwa w NATO
Ukraińskie władze wystosowały list do sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera, w którym informują o chęci przyłączenia się do „Planu działań na rzecz członkostwa”, podczas kwietniowego szczytu Sojuszu w Bukareszcie.
List został podpisany 11 stycznia przez prezydenta Wiktora Juszczenkę, przewodniczącego Rady Najwyższej Arsenija Jaceniuka i premiera Julię Tymoszenko. O fakcie tym, 15 stycznia podczas konferencji prasowej poinformował zastępca szefa prezydenckiego sekretariatu Ołeksandr Czałyj.
„Formy intensywnego dialogu, jakie prowadziliśmy z NATO na przestrzeni ostatnich czterech lat praktycznie zostały wyczerpane. Wszystkie wymogi, jakie zawierają się w tym dialogu zostały przez nas wykonane lub niebawem się zakończą” – powiedział Czałyj. Podkreślił on również, że obecnie korzystając z jednomyślności władz w kwestii dalszej współpracy z NATO, Ukraina wystąpi do swoich partnerów o podniesienie poziomu współpracy, czyli o przyłączenie do Planu działań na rzecz członkostwa.
W wystosowanym liście mowa jest o tym, że na Ukrainie zaszły głębokie i bezpowrotne zmiany, które umocniły demokrację, i w dużej mierze odpowiadają kryteriom, niezbędnym do uzyskania członkostwa w NATO. Zapowiedziano także dalsze przeprowadzanie reform politycznych, gospodarczych, obronnych, prawnych, których celem będzie wzmocnienie demokratycznych instytucji, dobrobytu i bezpieczeństwa ukraińskiego narodu.
Ukraińscy politycy podkreślili ścisłą współpracę, jaka ma miejsce pomiędzy Ukrainą a NATO. Mowa jest o tym, że od momentu zdobycia niepodległości w 1991 roku Ukraina przeszła długi szlak zbliżenia z NATO: od efektywnej współpracy w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, specjalnych stosunków wyznaczonych Kartą o szczególnym partnerstwie, aż do efektywnej współpracy w realizacji Planu działań Ukraina – NATO i Intensywnego dialogu w kwestii członkostwa i stosownych reform.
Ukraińskie władze przypomniały, że polityka euroatlantyckiej integracji wyznaczona została narodowym ustawodawstwem, i nie jest ona skierowana przeciwko państwom trzecim, a jej celem jest przyszłe członkostwo w NATO. Zaznaczono jednak, że decyzja ta zostanie skonsultowana z ukraińskim narodem w drodze referendum.
Sygnatariusze listu zaznaczyli także, że Ukraina podziela demokratyczne wartości europejskie, i uważa się za część euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa. Zadeklarowano gotowość ścisłej współpracy z NATO i partnerami Sojuszu w przeciwdziałaniu zagrożeniom bezpieczeństwa, szczególnie poprzez udział w operacjach pokojowych i antyterrorystycznych realizowanych pod egidą NATO.
W liście mowa jest także o tym, że Ukraina jest przewidywalnym partnerem, który wspiera politykę bezpieczeństwa regionalnego, szczególnie w ramach GUAM, Czarnomorskiej Organizacji Współpracy Gospodarczej, Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, a także ścisłej współpracy z NATO i Unią Europejską.
Podkreślono również, że zwiększone zostaną środki w budżecie, które mają zostać wykorzystane na specjalną kampanię informacyjną, mająca na celu popularyzowanie wiedzy o NATO wśród ukraińskiego społeczeństwa.
List ten zostanie przekazany sekretarzowi generalnemu NATO Jaapowi de Hoop Schefferowi w najbliższy piątek (18.01) podczas spotkania z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Wołodymyrem Ohryzko.
Na podstawie: president.gov.ua, mfa.gov.ua