Ukraina/ Ogłoszono konkurs na akcje Kriworożstalu
Ukraiński fundusz własności skarbu państwa ogłosił konkurs na zakup 93,02 proc. akcji gigantycznego kombinatu metalurgicznego Kriworożstal. Akcje te wcześniej należały do oligarchów powiązanych z poprzednim układem rządzącym, a sprawa skandalicznej prywatyzacji zakładu była jednym z głównych punktów kampanii wyborczej 2004 roku. Ekipa Juszczenko-Tymoszenko doprowadziła do cofnięcia poprzedniego przetargu oraz powrotu udziałów do skarbu państwa. Władzom zależy teraz na maksymalnej transparentności postępowania prywatyzacyjnego.
A jest się „o co bić”: Kriworożstal to potężny kombinat, którego produkcję liczy się w milionach ton. Przedsiębiorstwo jest rentowne: w pierwszym półroczu 2005 roku osiągnęło ono dochody na poziomie 5522,74 milionów hrywien, zysk wyniósł zaś 790,26 milionów hrywien. W ostatnim czasie Kriworożstal notuje pomyślny okres w swojej działalności: wzrosły produkcja i zyski, a spadło zadłużenie. Zatrudnienie w firmie wynosi 56,89 tysięcy osób.
Cenę wywoławczą ustalono na poziomie 10 miliardów hrywien (około 1,98 miliarda dolarów), podczas gdy poprzednio zakład „poszedł” zaledwie za 4,26 miliardów hrywien. Sama procedura aukcyjna ma się zakończyć 24 października. Został już ogłoszony szczegółowy harmonogram składania ofert (można je składać najpóźniej na siedem dni do rozstrzygnięcia konkursu; na trzy dni robocze przed tą datą należy przedstawić projekt umowy kupna-sprzedaży; w licytacji minimalne przebicie wynosi 1 proc. od ceny początkowej).
W odróżnieniu od poprzedniego konkursu, tym razem wprowadzono ostrzejsze wymagania, które „na starcie” musi spełnić potencjalny kupujący. Między innymi, dopuszcza się tylko firmy z co najmniej trzyletnim doświadczeniem w branży, przy czym ich struktura własnościowa musi być jasna; nie będą dopuszczone do konkursu firmy zarejestrowane w „rajach podatkowych”. Ponadto, określono cały szereg zobowiązań, które bierze na siebie nowy właściciel zakładu: obejmują one zobowiązania ekonomiczne (np. zagwarantowanie minimalnego dochodu z produkcji, wpływów podatkowych dla budżetu na poziomie porównywalnym do lat 2003-2004), szeroki pakiet innowacyjno-inwestycyjny, socjalny (np. gwarancja zatrudnienia dla załogi co najmniej na pięć lat, regularne wypłacanie należnych świadczeń, utrzymanie sfery socjalnej na obecnym poziomie itd.) oraz ekologiczny.
[na podst. korrespondent.net]