Ukraina/ Parlament zaingurował nową kadencję
Ukraina ma nowy parlament. Rada Najwyższa VI kadencji rozpoczęła pracę w piątek (23.11). Uroczyste posiedzenie otworzył przewodniczący parlamentu minionej kadencji – Oleksandr Moroz. W inauguracji nie wziął udziału prezydent Wiktor Juszczenko.
Zgodnie z art. 79 Konstytucji Ukrainy nowo wybrani deputowani złożyli przysięgę na wierność Ukrainie. Zobowiązali się w niej do działania w imię obrony suwerenności i niepodległości Ukrainy, a także do dbania o dobrobyt ukraińskiego narodu. Tekst przysięgi odczytał najstarszy deputowany w nowym parlamencie – Iwan Hersimow, który został wybrany z listy Komunistycznej Partii Ukrainy.
W uroczystym otwarciu prac parlamentu udział wzięli byli prezydenci Ukrainy – Leonid Kuczma i Leonid Krawczuk, premier Wiktor Janukowycz wraz z ministrami swojego rządu, członkowie Centralnej Komisji Wyborczej oraz szefowie obwodowych administracji państwowych.
Po uroczystej inauguracji wybrane zostało tymczasowe prezydium parlamentu, które ma pracować do momentu wyboru nowych władz. W skład prezydium weszli: Raisa Bohatyrowa z Partii Regionów, Oleksandr Turczynow z Bloku Julii Tymoszenko, Roman Zwarycz z Naszej Ukrainy – Ludowej Samoobrony, Adam Martyniuk z Komunistycznej Partii Ukrainy i Ihor Szaro z Bloku Lytwyna. Do czasu wyboru przewodniczącego Rady Najwyższej poszczególni członkowie tymczasowego prezydium będą przewodniczyć obradom w porządku alfabetycznym.
Już w pierwszym dniu obrad doszło do sporu pomiędzy poszczególnymi frakcjami, odnośnie daty kolejnego posiedzenia izby. Wcześniej zaplanowane posiedzenie zostało wyznaczone na 27 listopada. Jednak Raisa Bohatyrowa z Partii Regionów, która przewodniczyła wczorajszym obradom przeniosła kolejne posiedzenie na 29 listopada. Według Bloku Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy – Ludowej Samoobrony taka decyzja jest bezprawna, ponieważ zgodnie z Regulaminem Rady Najwyższej powinna ona zostać przegłosowana. W związku z tym, Roman Zwarycz z NU-LS, który miał przewodniczyć izbie we wtorek zapowiedział, że przyjdzie w tym dniu do parlamentu by normalnie prowadzić obrady.
Przedterminowe wybory na Ukrainie odbyły się 30 września 2007 roku. Poprzedni parlament prezydent Juszczenko rozwiązał 2 kwietnia 2007 roku uznając, że w związku z masowym przechodzeniem pojedynczych deputowanych opozycji do koalicji większościowej dopuścili się oni rażącego naruszenia Konstytucji Ukrainy. Sprawa ta została skierowana do Sądu Konstytucyjnego, jednak nie wydał on wyroku w tej sprawie.
Na podstawie: unian.net, korrespondent.net