Ukraina-Rosja/ Flota Czarnomorska Rosji opuści Krym?
Podczas oficjalnej wizyty w Moskwie (15.04) minister spraw zagranicznych Ukrainy Wołodymyr Ohryzko przekazał szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi projekt „Memorandum odnośnie etapów i zasad wycofania w terminie do 28 maja 2017 roku jednostek Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej z miejsc jej tymczasowej dyslokacji na terytorium Ukrainy”.
Przekazane Rosjanom memorandum przewiduje, że od 1 czerwca 2008 roku rozpoczną się dwustronne konsultacje w kwestii zasad i etapów wycofania floty z terytorium Ukrainy. Rzecznik MSZ Ukrainy Wasyl Kyrylycz podkreślił, że zapisy memorandum mają obecnie przeanalizować Rosjanie, i dopiero po ich ewentualnej akceptacji zostanie ono podpisane.
O tę akceptację ze strony rosyjskiej będzie trudno, ponieważ rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym mowa jest o tym, „że twierdzenie ze strony Ukrainy o rozpoczęciu konsultacji w sprawie wycofania Floty Czarnomorskiej nie odpowiada rzeczywistości”. W oświadczeniu strona rosyjska potwierdziła także, że zapozna się z tym dokumentem, przy czym omawianie problematyki wycofania Floty Czarnomorskiej z Krymu określone zostało jako nieaktualne. Rosjanie podkreślili również, że obecnie niezwykle istotnym jest rozwiązanie wielu praktycznych kwestii, które związane są z zagwarantowaniem warunków niezbędnych dla normalnego funkcjonowania Floty Czarnomorskiej i jej przebywania na terytorium Ukrainy.
Problematyką przebywania rosyjskiej floty na Ukrainie zajmuje się specjalna Podkomisja ds. stacjonowania Floty Czarnomorskiej na Ukrainie, która jest częścią Międzypaństwowej komisji ukraińsko – rosyjskiej. Kolejne posiedzenie Podkomisji ds. Floty Czarnomorskiej zaplanowane jest na czerwiec 2008 roku.
Podczas wizyty ukraińskiego ministra w Moskwie omówiony został cały szereg spornych kwestii we wzajemnych stosunkach. W szczególności zwrócono uwagę na wzajemne relacje w kontekście ukraińskich zamiarów wstąpienia do NATO i związanych z tą kwestią negatywnych oświadczeń rosyjskich polityków. Rozmowy dotyczyły również statusu języka rosyjskiego i sytuacji mniejszości rosyjskiej na Ukrainie, polityki historycznej obu państw, a także współpracy gospodarczej i energetycznej.
Na podstawie: mfa.gov.ua, mid.ru, utr.tv