Ukraina rozmawia z MFW jednym głosem
Jak przekazał ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, w ciągu najbliższych godzin zostanie podpisany i przekazany Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) dokument dotyczący antykryzysowych działań władz państwowych. "Ukraina podpisze odpowiednie pismo na temat zamierzeń dla kierownictwa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ten sposób, przechodzimy do trwałej pracy z międzynarodowymi organizacjami finansowymi w zakresie budżetu na 2009 rok i problemów sektorowych w gospodarce, które chcielibyśmy rozwiązać wspólnie" podkreślił Juszczenko.
Premier Julia Tymoszenko potwierdziła, że uzgodnione w poniedziałek (02.03) pismo powinno być wysłane do MFW do końca dnia. Nie ma także żadnego zagrożenia, iż Ukraina mogłaby nie otrzymać drugiej transzy kredytu. Spotkanie pani premier określiła jako konstruktywne, które pozwoliło na rozwiązanie istniejących problemów.
Przygotowanie i podpisanie dokumentu zaplanowano jeszcze w piątek (27.02). Poza prezydentem i premierem, swój podpis powinien złożyć także szef banku centralnego, Wołodymyr Stelmach.
W czasie spotkania omówiono również plan działań antykryzysowych. Wśród nich uzgodniono przeprowadzenie przez parlament w kwietniu-maju br. korekty budżetu na 2009 r. "Zmiany w budżecie to jedno z kluczowych efektywnych środków walki ze skutkami kryzysu. Rząd miał inne zdanie na ten temat. Dzisiaj doszliśmy do porozumienia, że zmiany do budżetu zostaną wprowadzone" informował Juszczenko.
Tymoszenko wielokrotnie sprzeciwiała sie wnoszeniu jakichkolwiek zmian do budżetu. Tymczasem analitycy, jak również były minister finansów, Wiktor Pynzenyk, wskazywali, iż w obecnej kryzysowej sytuacji wielkość dochodów budżetu jest zawyżona. Zmiany prognoz makroekonomicznych miał domagać się także MFW.
Budżet zakłada wzrost PKB o 0,4 proc. oraz inflację na poziomie 9,5 proc. Tymczasem bardziej realistycznym scenariuszem jest obecnie spadek PKB o 8 proc. i inflacja w wysokości 16 proc. Wprowadzenie zmian będzie wiązać się m.in. ze zmniejszeniem wydatków socjalnych, co może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek rządu i samej Tymoszenko przed planowanymi na początek 2010 r. wyborami prezydenckimi.
Koordynacyjne spotkania na temat sytuacji w kraju mają się odbywać w każdy poniedziałek. Następne będzie poświęcone polityce prywatyzacyjnej w 2009 r.
Na podstawie: president.gov.ua, korrespondent.net