Ukraina/ Rozpoczął się szczyt Ukraina-UE (aktual.)
Szczyt Unia Europejska-Ukraina rozpoczął się w Kijowie w czwartek (01.12). Biuro prasowe prezydenta Ukrainy podało, iż przewodniczyć mu będzie Wiktor Juszczenko. Podczas szczytu odbędą się rozmowy na temat integracji Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi, rozwijania współpracy między krajami UE a Ukrainą, integracji ich rynków energetycznych oraz przyznania Ukrainie statusu państwa z gospodarka rynkową.
Oczekuje się, iż po zakończeniu szczytu liderzy reprezentujący obie strony wydadzą wspólne oświadczenie podsumowujące rezultaty rozmów. Zaplanowano również podpisanie przez przedstawicieli państw szeregu innych porozumień. Delegacji reprezentującej interesy Unii Eurejskiej przewodniczy premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. W spotkaniu po stronie UE bierze również udział Sekretarz Generalny Rady Unii Europejskiej Javier Solana, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Durao Barroso, a także komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE Benita Ferrero-Waldner z komisarzem do spraw handlu Peterem Mendelsonem. Ukrainę reprezentuje premier Jurij Jechanurow razem z ministrem Spraw Zagranicznych Borysem Tarasiukiem.
Uczestników szczytu powitały nad ranem w ukraińskiej stolicy demonstracje przeciwników integracji Ukrainy z Unią Europejską oraz NATO. W centrum miasta zebrało się ponad tysiąc osób manifestujących pod flagami radykalnej Postępowej Socjalistycznej Partii Ukrainy swój sprzeciw wobec przystąpienia Ukrainy do euroatlantyckich struktur. Przewodnicząca partii Natalia Witrenko zaapelowała o przywrócenie sojuszu Ukrainy z Rosją i Białorusią. Podobna akcja protestacyjna odbywa się również w okolicy pomnika Bohdana Chmielnickiego, a większość zebranych tam przeciwników integracji to młodzi ludzie.
O ile znakomita większość społeczeństwa wyraża na Ukrainie chęć przystąpienia do Unii Europejskiej, o tyle propozycja członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim spotyka się z ich wyraźną dezaprobatą. Nastroje te są niejednokrotnie wykorzystywane przez niektóre partie pragnące zbić polityczny kapitał drogą propagowania haseł wymierzonych przeciwko Zachodowi. Podobna propaganda powróci jeszcze zapewne przed wyborami parlamentarnymi na Ukrainie zaplanowanymi na marzec przyszłego roku.
Najważniejsze wyniki szczytu Ukraina-UE w Kijowie:
1. Przyznanie Ukrainie przez UE statusu państwa z gospodarką rynkową. Krok ten stanowi dla Ukrainy pokonanie ważnego etapu na drodze do wstąpienia do Światowej Organizacji Handlu. Jednocześnie, liderzy UE zapowiedzieli pogłębienie integracji ekonomicznej z Ukrainą: po jej wejściu do WTO mają się rozpocząć rozmowy w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu z UE.
2. Zapowiedź rozmów w sprawie złagodzenia reżimu wizowego na linii Bruksela-Kijów.
3. Wspólne oświadczenie ukraińsko-unijne. Przywódcy UE wyrazili w nim zadowolenie z faktu pogłębiania i umacniania się wzajemnych stosunków, co wynika z realizacji Planu Działań UE-Ukraina. W przypadku kontynuowania postępu w jego wdrażaniu możliwe będzie zawarcie nowej umowy między UE a Ukrainą, która miałaby zastąpić dotychczas obowiązującą Umowę o Partnerstwie i Współpracy. Unia pozytywnie odniosła się też do współpracy z Ukrainą w sprawach polityki zagranicznej: bezpieczeństwa, stabilności regionalnej, zapobiegania kryzysom, zwracając uwagę szczególnie na wkład prezydenta Juszczenki w próbę uregulowania kryzysu w Naddniestrzu.
4. Strona unijna doceniła zaawansowanie procesu demokratyzacji na Ukrainie, co przejawia się w funkcjonujących mechanizmach państwa prawa, przestrzeganiu praw człowieka i swobód politycznych. UE wyraziła nadzieję, że wybory parlamentarne na Ukrainie przebiegną bez zakłóceń, z poszanowaniem zasad demokracji.
[gazeta.ru, korrespondent.net]