Ukraina-UE/ Podpisano porozumienia o uproszczeniu reżimu wizowego i readmisji
W trakcie posiedzenia Rady ds. Współpracy Ukraina-UE, jakie odbyło się wczoraj (18.06) w Luksemburgu podpisano Porozumienie o uproszczeniu reżimu wizowego i Porozumienie o readmisji.
Porozumienie wizowe znacznie łagodzi procedurę otrzymania wiz przez ukraińskich obywateli. Na podstawie zapisów tego porozumienia, ujednolicone zostaną dokumenty niezbędne dla otrzymania wiz, a także opłata, która wynosić będzie 35 euro. Dla wielu kategorii obywateli przewiduje się również możliwość wydania bezpłatnych wiz. Te przepisy dotyczyć mają w szczególności bliskich członków rodzin mieszkających w UE, oficjalnych delegacji, uczniów, studentów, doktorantów, przedstawicieli nauki i kultury, dziennikarzy, emerytów, zawodowych kierowców, członków załóg, w tym także personel transportu kolejowego. Porozumienie przewiduje również możliwość wydania wiz wielokrotnych i długoterminowych, które będą ważne na okres do 5 lat. Osoby posiadające paszporty dyplomatyczne będą zwolnione z obowiązku wizowego.
Ważnymi z punktu widzenia strony ukraińskiej są zapisy mówiące o tym, że konsul w sytuacji odmowy wydania wizy, musi swoją decyzję umotywować, a osoba składająca wniosek może się od tej decyzji odwołać.
W kwietniu 2007 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, przeprowadziło ankietę wokół konsulatów państw UE, której celem było zapoznanie się z problemami, jakie mają Ukraińcy przy staraniu się o otrzymanie wizy. Według rezultatów tej ankiety, większość respondentów za największy problem uznała olbrzymie kolejki, dużą ilość dokumentów, które trzeba wypełnić, a także niemiły stosunek pracowników konsulatów, w tym często samych Ukraińców.
Podczas wczorajszego (18.06) posiedzenia Rady ds. Współpracy podpisane zostało również Porozumienie o readmisji. Zawiera ono przepisy regulujące procedurę deportacji nielegalnych imigrantów z UE na Ukrainę, jeśli zostanie udowodnione, że przybyli oni z terytorium państwa ukraińskiego. Procedura wydalenia ma być przyspieszona, jeśli imigrant zostanie zatrzymany w regionach przygranicznych.
Obecnie Ukraina nie posiada odpowiednich przepisów prawnych, które pozwalałaby odpowiednim służbom działać w przewidywanych porozumieniem sytuacjach. Dlatego też zapisy tej umowy wejść mają w życie po dwuletnim okresie przejściowym. W tym czasie mają zostać przyjęte odpowiednie zmiany, a za unijne fundusze wybudowane zostaną ośrodki, w których będą umieszczani wydaleni z UE imigranci. Ukraińskie media podkreślają jednak, że suma przeznaczona przez UE na te ośrodki będzie niewystarczająca. Mówi się również o tym, że Ukraina wzięła na siebie bardzo duże zobowiązanie, pomimo tego, że dla imigrantów jest tylko państwem tranzytowym do UE, a oni sami na jej terytorium przedostają się przez nieszczelną granicę z Rosją. Odpowiedniej umowy o readmisji z Rosją, Ukraina jednak nie posiada.
Porozumienia o uproszczeniu reżimu wizowego i o readmisji podpisane zostały przez ministra spraw zagranicznych Arsenija Jaceniuka, a ze strony UE przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Franco Frattiniego i ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka Waltera Steinmeiera. Porozumienia te były parafowane już 27 października 2006 roku w czasie Szczytu Ukraina-UE w Helsinkach.
Autor jest korespondentem Portalu Spraw Zagranicznych w Kijowie.