Ukraina/ Zgoda parlamentu na międzynarodowe ćwiczenia wojskowe
Rada Najwyższa Ukrainy zgodziła się na wjazd obcych kontyngentów wojskowych na terytorium Ukrainy, w celu przeprowadzenia wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w 2008 roku.
Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Wiktor Juszczenko, który następnie skierował do parlamentu projekt ustawy „O zatwierdzeniu decyzji Prezydenta Ukrainy o wyrażeniu zgody na wjazd oddziałów obcych państw na terytorium Ukrainy w 2008 roku w celu udziału w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych”. W przeprowadzonym 11 kwietnia głosowaniu, za przyjęciem tego projektu głosowało 363 deputowanych. Tym samym Rada Najwyższa zatwierdziła decyzję prezydenta.
Zgodnie z planem, w 2008 roku na terytorium Ukrainy powinny się odbyć ukraińsko – rosyjskie ćwiczenia oddziałów odpowiedzialnych za obronę przeciwrakietową, ukraińsko – belgijskie, ukraińsko - białoruskie ćwiczenia taktyczne, a także ukraińsko – mołdawskie ćwiczenia taktyczne „Południe 2008”.
Parlament wyraził również zgodę na udział amerykańskich wojsk w dwustronnych ćwiczeniach taktycznych „Sea Breeze 2008”, ćwiczeniach dowódczych „Rapid Trident – 2008”, oraz ukraińsko – słowackich ćwiczeniach „Słowianie za pokój 2008” i ukraińsko – rumuńskich zadaniach taktycznych. Zgodnie z decyzja parlamentu w bieżącym roku na Ukrainie powinny odbyć się także wielonarodowe ćwiczenia „Sofex 2008” oraz ukraińsko – polsko – kanadyjsko – litewskie ćwiczenia taktyczne.
Obecność obcych wojsk na Ukrainie reguluje ustawa „O trybie dopuszczenia i warunkach przebywania pododdziałów sił zbrojnych obcych państw na terytorium Ukrainy”, przyjęta przez parlament 22 lutego 2000 roku. Zgodnie z przepisami tej ustawy przebywanie obcych wojsk na Ukrainie musi mieć charakter tymczasowy, a we wniosku składanym do parlamentu przez prezydenta muszą być podane dokładne daty przebywania obcych wojsk, skład osobowy i ilość wwożonego sprzętu i broni. Ustawa zabrania wjazdu oddziałom, które dysponują bronią jądrową, a także wojskom tych państw, które nie uznały Ukrainy lub wysuwają wobec niej pretensje terytorialne.
Na podstawie: korrespondent.net, rada.gov.ua, mil.gov.ua