Uzbekistan/ Z GUUAM już tylko GUAM
Organizacja GUAM (nazwana tak od pierwszych liter państw-członków – Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii) powstała w październiku 1997 roku i była postrzegana jako przeciwwaga dla pozycji Moskwy w ramach WNP. W 1999 roku do organizacji przystąpił Uzbekistan, a nazwę zmieniono na GUUAM. W roku 2002 Taszkent zawiesił swoje członkostwo w organizacji. W dniu 5 maja prezydent Mołdawii – kraju przewodzącego GUUAM – otrzymał od władz Uzbekistanu zawiadomienie o wystąpieniu tego kraju ze struktur organizacji.
Decyzja ta została podjęta w wyniku szczytu z 22 kwietnia br. w Kiszyniowie, z uczestnictwa, w którym Taszkent zrezygnował wysyłając jedynie swojego ambasadora. Na szczycie w Kiszyniowie głównymi tematami rozmów prezydentów Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu i Mołdawii było umocnienie politycznej i gospodarczej stabilizacji, współpraca w celu uregulowania konfliktów regionalnych, rozszerzanie się „zwycięskich demokracji” na obszarze byłego ZSRR oraz rozszerzenie GUUAM.
Zdaniem obserwatorów temat „zwycięskich rewolucji” nie jest na rękę Taszkentowi, który obawia się wybuchu na swoim terytorium podobnych do kirgiskich zajść. Wcześniej mówiono także, że wizyta prezydenta Karimowa została odwołana, gdyż boi się on tematów, które miały być poruszane na szczycie (kwestii praw człowieka i mechanizmów demokratycznych).
W piśmie otrzymanym przez prezydenta Mołdawii można wyczytać, iż „w ostatnim czasie w działalności GUUAM akcent kładziony jest na ideologiczny i wojenno-polityczny rodzaj współpracy w ramach GUUAM, rozwiązywaniu zamrożonych konfliktów, formowaniu wspólnych bloków zbrojnych i weryfikowaniu istniejących systemów bezpieczeństwa. Uzbekistan uważa za konieczne powiadomić o swoim wyjściu z GUUAM w związku z zaistniałą zmianą pierwotnie ogłoszonych celów i zadań”. W piśmie podkreśla się, że Uzbekistan nie może uczestniczyć w rozwiązywaniu tych konfliktów z powodu swojego geograficznego położenia. Uzbekistan powiadomił jednak o swojej gotowości do współpracy w kwestiach ekonomicznych i innych w ramach stosunków bilateralnych z państwami-członkami GUAM.
Decyzja o wykluczeniu Uzbekistanu z GUUAM może zostać podjęta tylko przez przywódców państw-członków organizacji.
[NewsRu, Ferghana.ru, rian.ru i in.]