W państwach WNP nadal wysoka inflacja
Państwowy Komitet Statystyki Federacji Rosyjskiej opublikował dane o inflacji za pierwsze dwa kwartały 2008 roku. Najwyższą dynamikę wzrostu cen odnotował Tadżykistan - w porównaniu z lipcem 2007 roku wyniosła ona 28,8 proc.
Ukraina zajmuje drugie miejcie wśród krajów WNP pod względem tempa inflacji ze wskaźnikiem 26,4 proc. Równie wysoką inflację odnotował Kirgistan, który zajął trzecie miejsce z indeksem wzrostu cen na poziomie 25,6 proc.
Eksperci wyjaśniają tak wysoki poziom inflacji na Ukrainie wzrostem dochodów ludności. "Powiększenie dochodów automatycznie wpływa na konsumpcyjny popyt, co prowadzi do wzrostu indeksu cen" - wyjaśnia analityki Międzynarodowego Centrum Badań Aleksandr Żołudź.
W rankingu krajów z najwyższą inflacja w przemyśle Ukraina również zajmuje drugie miejsce wśród krajów WNP. W porównaniu z dwoma pierwszymi kwartałami 2007 roku ceny w tym sektorze wzrosły o 33,8 proc. Lider z najwyższą inflacją w przemyśle to Kazachstan, który odnotował wzrost rzędu 46,7 proc.
Według specjalistów na inflację w sektorze przemysłowym Ukrainy i Kazachstanu miał wpływ ten sam czynnik - wzrost cen ropy naftowej i innych surowców. Żołudź uważa, że ukraiński wzrost indeksu można wytłumaczyć wzrostem wartości węgla i żelaza. "W związku z tym na początku roku cena stali wzrosła o 70 proc." - wyjaśnia ekspert.
Najniższą inflację odnotowała Armenia. W porównaniu z pierwszą połową roku 2007 indeks konsumpcyjnych cen wzrósł o 9 proc. Inflacja w sektorze przemysłowym wyniosła tylko 5,2 proc, a wzrost PKB osiągnął poziom 10,3 proc. Taką stabilność ormiańskiej gospodarki można tłumaczyć sztucznym utrzymywaniem cen oraz niskim wzrostem dochodów ludności.
Najwyższy wzrost PKB odnotował Azerbejdżan (16,5 proc.). Ukraina powiększyła swój PKB o 6,3 proc. względem zeszłego roku. Niski poziom współczynników na Ukrainie według prezesa Centrum Badań Analitycznych Jarosława Żaliło świadczą jednak o powolnym podnoszeniu się pozycji ekonomicznej państwa ukraińskiego.
Inflacja w krajach WNP (w porównaniu z lipcem 2007 r.):
1. Tadżykistan: 28,8 proc.
2. Ukraina: 26,4 proc.
3. Kirgistan: 25,6 proc.
4. Azerbejdżan: 20,2 proc.
5. Kazachstan: 19,1 proc.
6. Mołdawia: 15,5 proc.
7. Białoruś: 14,2 proc.
8. Rosja: 13,9 proc.
9. Gruzja: 11,4 proc.
10. Armenia: 9,0 proc.
Na podstawie: Dieło