Władimir Putin zakończył podróż po Europie
Rosyjski prezydent w dniach 31.05 – 01.06 spotkał się z przywódcami Białorusi, Niemiec i Francji. Był to jego pierwszy wyjazd za granicę od momentu, gdy po raz trzeci stanął na czele państwa.
Podczas rozmów z Aleksandrem Łukaszenką, które miały miejsce we czwartek (31.05), rosyjski gość pochwalił jedność między narodem rosyjskim i białoruskim. Putin obiecał też pomoc finansową dla gospodarzy.
Łukaszenko cieszył się z odwiedzin. Powiedział: ”Jestem bardzo wdzięczny za tę wizytę. Ta wizyta jest ważniejsza niż wiele umów ekonomicznych między Rosją i Białorusią. To sygnał, że mamy wspaniałą przyszłość”.
Obaj prezydenci zakomunikowali też, iż będą przeciwstawiać się ingerowaniu w wewnętrzne sprawy państwa unijnego, jakie wspólnie tworzą.
Po zakończeniu wizyty na Białorusi, Putin udał się do Niemiec, gdzie dużo uwagi poświęcono konfliktowi w Syrii.
Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po spotkaniu z prezydentem Rosji, Angela Merkel oświadczyła, iż zarówno ona, jak i gość, zgodni są, że kryzys w Syrii najlepiej rozwiązać za pomocą środków politycznych.
”Powinniśmy zrobić wszystko co możemy, by takiej wojnie [w Syrii – przyp.red. ]zapobiec” – oświadczyła niemiecka polityk.
Putin określił sytuację w Syrii jako ”niezwykle niebezpieczną” oraz oznajmił: „Utrzymamy dialog z naszymi partnerami, którzy zainteresowani są w rozwiązaniu konfliktu”. Zdaniem rosyjskiego prezydenta jego rozwiązanie będzie wymagało cierpliwości i profesjonalizmu. Gość zapewnił też, że rządzony przez niego kraj nie zaopatruje w broń, ani nie wspiera żadnej ze zwaśnionych stron w Syrii.
Oboje politycy pozytywnie odnieśli się do planu Koffiego Annana - wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, który to plan zakłada natychmiastowe wstrzymanie ognia. Zdaniem niemieckiej kanclerz to ”dobry punkt wyjściowy”. Putin natomiast oznajmił, iż Rosja zamierza pomóc Annanowi osiągnąć ”pozytywne rezultaty”.
Przedmiotem rozmów obu polityków, była też wewnętrzna sytuacja w Rosji. Po zakończeniu spotkania z Putinem Merkel powiedziała, iż oboje politycy poruszyli temat ”rozwoju społeczeństwa obywatelskiego" w tym kraju. Niemiecka polityk zwróciła też swemu gościowi uwagę, iż powinien w swojej ojczyźnie pozwolić na rozkwit ”demokratycznej różnorodności”.
Konflikt w Syrii, był też przedmiotem rozmów podczas spotkania Putina i prezydenta Francji Françoisa Hollandea. Obaj politycy oznajmili, iż za cel stawiają sobie doprowadzenie do zakończenia waśni w tym kraju. Poparli również plan Kofiego Annana. Nie oznacza to, iż zgadzali się we wszystkim. I tak zdaniem francuskiego przywódcy pożądane jest nałożenie na Syrię dalszych sankcji, podczas gdy według Putina one ”[…] nie zawsze działają”. Obaj politycy inaczej zapatrywali się ponadto na przyszłość syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada . Zdaniem Hollandea jego odejście stanowić będzie “warunek wstępny dla politycznych przeobrażeń” w kraju, którym rządzi. Rosyjski prezydent był mniej stanowczy. Według niego odejście syryjskiego przywódcy samo w sobie nie rozwiąże kryzysu.
Na podstawie: abcnews.go.com, rt.com, rian.ru, euobserver.com, france24.com,reuters.com, contracostatimes.com, dw.de