Wlk. Brytania-Rosja/ Aleksander Litwinienko nie żyje
Londyńskim lekarzom z University College Hospital nie udało się uratować życia Aleksandrowi Litwinience. Były oficer rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zmarł w Londynie wieczorem 23 listopada 2006 roku.
W wydanym oświadczeniu, Brytyjska Agencja Zdrowia (HPA) potwierdziła, że w organizmie Litwinienki wykryto znaczne ilości rakotwórczego i radioaktywnego pierwiastka Polonium-210 (Po-210). Jak do tej pory nie ustalono jednak, w jaki sposób izotop tego pierwiastka znalazł się w ciele Litwinienki. W związku z tym, iż pacjent zmarł wskutek napromieniowania, zespół medyczny, który nim się opiekował zostanie poddany specjalnej obserwacji.
Dzień przed śmiercią, Litwinienko podyktował oświadczenie, które w piątek (24.11) zostało odczytane mediom przez przyjaciela zmarłego. W oświadczeniu, Litwinienko oskarżył osobiście prezydenta Putina, o zlecenie zamachu na jego życie. Taką wersję wydarzeń przedstawiają również przyjaciele i rodzina zmarłego, a byli agenci rosyjskich służb mieszkający w Londynie, publicznie mówią, iż cały czas obawiają się o swoje życie.
Prezydent Rosji, Władimir Putin na konferencji prasowej w Helsinkach, podczas szczytu Rosja – UE, podkreślił, iż jest mu przykro, że tragiczne wydarzenie, jakim jest śmierć człowieka wykorzystuje się do politycznych prowokacji. Kategorycznie odciął się od oskarżeń, jakoby miał związek z otruciem eks – szpiega.
Intensywne dochodzenie w tej sprawie prowadzi Scotland Yard, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii (Foreign Office) zwróciło się do Rosjan z prośbą o pomoc w śledztwie i udostępnienie wszelkich niezbędnych informacji mogących przyczynić się do wykrycia sprawców otrucia.
Brytyjskie media poświęciły dużo uwagi sprawie Litwinienki. W komentarzach często pojawiała się opinia, iż jeśli potwierdzą się przypuszczenia o związku rosyjskich specsłużb z tą sprawą, to może dojść do kryzysu dyplomatycznego na linii Londyn – Moskwa.
Aleksander Litwinienko był zagorzałym przeciwnikiem i krytykiem prezydenta Putina. W 1998 roku, podczas konferencji prasowej w Moskwie ogłosił, że szefowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa zlecili mu zabójstwo Borysa Bieriezowskiego. Ówczesnym szefem rosyjskiego wywiadu był obecny prezydent Władimir Putin. Eks-szpieg twierdził również, że takich mrocznych przypadków w działalności rosyjskich tajnych służb było więcej. W ostatnim czasie, Litwinienko prowadził prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa znanej rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej – również zdecydowanej przeciwniczki Kremla.
Na podstawie: uclh.nhs.uk, bbc.co.uk, lenta.ru, met.police.uk, hpa.org.uk