Andrzej Sadoś
Andrzej Sadoś (ur. 17.03.1972) został pierwszym w historii polskiej dyplomacji pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. ochrony i promocji wizerunku Polski w świecie. Już wcześniej piastował między innymi funkcję rzecznika prasowego i dyrektora Departamentu Systemów Informacyjnych w MSZ (za kadencji minister Anny Fotygi).
Andrzej Sadoś ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji w 1997 roku. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął aplikację dyplomatyczną w MSZ.
Jego kariera dyplomatyczna rozpoczyna się w 1998 roku w Genewie w Stałym Przedstawicielstwie RP przy biurze ONZ w Genewie. W tym samym roku zostaje również członkiem Delegacji RP na sesje Komisji Praw Człowieka ONZ. Funkcję tą pełni aż do 2005 roku.
W 2000 roku, przyszły pełnomocnik ds. wizerunku Polski w świecie pełni funkcję II sekretarza ds. integracji europejskiej w ambasadzie RP w Budapeszcie. W tym samym roku zostaje też mianowany na członka Służby Cywilnej.
W 2001 Andrzej Sadoś wraca do Stałego Przedstawicielstwa RP przy Biurze ONZ w Genewie (gdzie w 1998 roku stawiał pierwsze kroki) pełniąc tam funkcję I oraz II sekretarza.
W 2003 roku zostaje mianowany na członka Służby Zagranicznej.
2006 rok zastaje Andrzeja Sadosia w Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych MSZ jak również i Departamencie Unii Europejskiej MSZ.
Na stanowisku rzecznika MSZ zastąpił on w 2006 roku Pawła Dobrowolskiego.
4 sierpnia 2006 Andrzej Sadoś został oficjalnie mianowany pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. ochrony i promocji wizerunku Polski w świecie. Na konferencji prasowej świeżo mianowany pełnomocnik powiedział dziennikarzom, że jego przyszłe działanie można streścić w trzech słowach "planowanie, prognozowanie i koordynowanie".
Z działalnością Andrzeja Sadosia duże nadzieje wiąże rząd Jarosława Kaczyńskiego oraz Pałac Prezydencki.
Osoba, która ma uatrakcyjnić wizerunek naszego kraju za granicą włada biegle trzema językami - angielski, niemiecki, węgierski.
Andrzej Sadoś jest żonaty, ma córkę.
Na podstawie: msz.gov.pl , „Wprost”, „Rzeczpospolita”, wp.pl, rmf.fm,