Kryzys dzień po dniu
Przyczyną kryzysu była zapaść na rynku kredytów hipotecznych dla osób o niskich dochodach. Te ryzykowne, wysoko oprocentowane kredyty stały się coraz mniej opłacalne, a w końcu niespłacalne od kiedy amerykański bank Rezerwy Federalnej zaczął podnosić stopy procentowe w pierwszej połowie roku. Sytuacja stała się dramatyczna, kiedy informacje o fatalnych wynikach zaczęły przedostawać się na rynek.
21 Lipca
Bear Stearns ogłasza, że inwestorzy nie zarobią na dwóch funduszach, inwestujących na rynku kredytów hipotecznych, gdyż sam jest zmuszony je ratować.
24 Lipca
Problemy ze spłacalnością kredytów znacznie zmniejszają zyski, największego amerykańskiego kredytodawcy hipotecznego, Countrywide.
31 Lipca
Bear Stearns, zostaje zasypany prośbami klientów o wycofanie pieniędzy z trzeciego funduszu i decyduje o wstrzymaniu wypłat. Jednocześnie ubiega się o ochronę dwóch funduszy, które już zdążyły zbankrutować.
3 Sierpnia
Kolejne informacje potwierdzają problemy na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych. Wybucha panika na giełdach. Fala spadków z Dow Jones ogarnia cały świat.
6 Sierpnia
American Home Mortgage, jedna z największych amerykańskich agencji kredytów hipotecznych, występuje o status upadłości, zwolniwszy wcześniej większość pracowników. Władze firmy ogłaszają się pierwszymi ofiarami kryzysu.
9 Sierpnia
Początek stagnacji na rynku obligacji krótkoterminowych, po tym jak francuski bank BNP Paribas zawiesza działalność trzech funduszy inwestycyjnych o kapitale 2 mld euro. Powodem decyzji jest niemożność wyceny aktywów firm po tym jak amerykański rynek kredytów się zapadł.
Europejski Bank Centralny (EBC) po raz pierwszy decyduje o wpompowaniu 95 mld euro do systemu bankowego w celu osłabienia skutków wpływu kryzysu.
10 Sierpnia
Giełdy pozostają pod wpływem obaw przed kryzysem. Londyńska FTSE 100 notuje najgorszy dzień od czterech lat, notując 3,7 proc. spadek.
EBC kontynuuje poprawianie płynności w strefie euro, dostarczają dodatkowe 61 mld euro funduszy dla banków. Fed ogłasza, że dostarczy tyle pieniędzy na rynek ile trzeba, aby powstrzymać kryzys.
13 Sierpnia
ECB interweniuje po raz trzeci w ciągu kilku dni, wpuszczając 47,7 mld euro na rynki finansowe. Podobnie reagują banki centralne USA i Japonii
15 Sierpnia
Obawy przed bankructwem napędzają spadek cen akcji Countrywide.
17 Sierpnia
Fed tnie stopę dyskontową , aby ułatwić bankom w uporaniu się z krachem.
20 Sierpnia
Countrywide wprowadza redukcję personelu, w celu ograniczenia strat.
Brytyjskie agencje kredytów hipotecznych zaostrzają warunki przyznawania pożyczek.
21 Sierpnia
Nagły wzrost ilości przejmowanych nieruchomości przez banki z powodu niespłacalnych kredytów.
Capital One, amerykański wydawca kart kredytowych, redukuje zatrudnienie w oddziałach hipotecznych.
22 Sierpnia
Kolejne masowe zwolnienia w sektorze bankowym: w Lehman, Accredited i HSBC.
6 Września
EBC czeka na rozwój sytuacji i nie obniża stóp procentowych, ale dalej zwiększa podaż pieniądza w reakcji na rosnące obawy na rynku. Całkowita wielkość dotychczasowych interwencji sięga 250 mld euro.
13 Września
BBC ujawnia, że bank Northern Rock zwrócił się o pomoc do Banku Anglii jako kredytodawcy ostatniej szansy, i otrzymał konieczne wsparcie.
Countrywide decyduje się kontynuować udzielanie kredytów , mimo zapaści na rynku.
14 Września
Informacja o pożyczce napędza gwałtowny spadek cen akcji Northern Rock.
15 Września
Przed oddziałami Northern Rock ustawiają się tysiące ludzi w celu wyjęcia swoich depozytów.
18 Września
Rezerwa Federalna po raz kolejny obniża stopy procentowe z 5,25 do 4,75 procent, próbując rozruszać rynki finansowe.
Oszczędzający wracają do Northern Rock po udzieleniu mu gwarancji rządowych.
1 Października
Szwajcarski UBS ujawnia stratę 3,4 mld dol. w aktywach, związanych z amerykańskim rynkiem hipotecznym. Tego samego dnia Citigroup przyznaje się do 31 mld dol. strat.
5 Października
Merrill Lynch ujawnia 5,6 mld strat spowodowanych zamieszaniem na amerykańskim rynku kredytowym.
13 Października
Przebudowa kadry zarządczej w Citigroup.
15 Października
Citigroup uznaje za nieściągalne dodatkowe 5,9 mld dol. z kredytów hipotecznych.
Japoński bank Nomura ogłasza zamknięcie swojego amerykańskiego oddziału odpowiedzialnego za kredyty hipoteczne, który przyniósł 621 mln dol. strat.
17 Października
Dalsze spadki cen nieruchomości wieszczą złe czasy dla sektora budowlanego w USA.
MFW ostrzega, że kryzys dotknie światowego wzrostu gospodarczego.
5 Listopada
Gigant bankowy Citigroup ogłasza, że jego straty wyniosły pomiędzy 8 a 11 mld dolarów z powodu źle udzielonych kredytów hipotecznych. Prezes zarządu Charles Prince rezygnuje ze stanowiska.
9 Listopada
Czwarty największy amerykański pożyczkodawca hipoteczny Wachovia ujawnia 1,1mld strat spowodowanych spadkiem wartości nieruchomości oraz niespłaconymi kredytami.
10 Listopada
Komisja Europejska koryguje prognozy wzrostu gospodarczego w Europie.
15 Listopada
Izba Reprezentantów uchwala Predatory Lending and Mortgage Act – ustawę zaostrzającą warunki dla podmiotów działających na rynku kredytów hipotecznych.
16 Listopada
Goldman Sachs prognozuje straty spowodowane kryzysem w całym sektorze finansowym na 400mld dol. Koniec wzrostu cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Prezes Northern Rock ogłasza rezygnację.
20 Listopada
Rezerwa federalna obniża prognozy wzrostu gopspodarczego w 2008 roku ze względu na sytuację na rynku kredytowym i nieruchomości. Natychmiast reaguje dolar spadający do rekordowego poziomu.
27 Listopada
Ceny nieruchomości w USA w trzecim kwartale spadły najmocniej od 21 lat – ujawnia raport.
4 Grudnia
Kanada obniża stopy procentowe po raz pierwszy od kwietnia 2004, obawiając się wpływu kryzysu.
6 Grudnia
Bank Anglii tnie stopy procentowe po raz pierwszy od 2005 roku wśród sygnałów o spowolnieniu gospodarczym.
George Bush ogłasza plan ratunkowy dla kredytobiorców nie radzących sobie ze spłatami kredytów.
10 Grudnia
Szwajcarski bank UBS ogłasza kolejne 10 mld dol. strat spowodowanych złymi kredytami hipotecznymi w USA.
Lloyds TSB ujawnia, że złe kredytowanie powiązane z amerykańskim kryzysem będzie go kosztować 200 mln dol.
Morgan Stanley przewiduje, że w roku 2008 nie będzie wzrostu gospodarczego .
11 Grudnia
Amerykański bank centralny tnie stopy po raz trzeci do 4,25 proc.
13 Grudnia
Banki centralne wspólnie decydują o wstrzyknięciu przynajmniej 100 mld dol. na międzybankowy rynek obligacji krótkoterminowych w celu przywrócenia zaufania.
14 Grudnia
Obniżki stóp procentowych w USA zaczynają nakręcać inflację.
18 Grudnia
Rozpoczyna działalność superfundusz niespłaconych długów. Został on powołany przez trzy największe amerykańskie grupy kapitałowe: Citigroup, Bank of America i JPMorganChase. Dysponuje on kwotą 80 mld dol., a jego zadaniem jest przywrócenie zaufania do rynków kredytowych.
19 Grudnia
Goldman Sachs rekomenduje: sprzedaj akcje Citibanku.
4 Stycznia
Gwałtowny wzrost bezrobocia w USA. Rosną obawy przed recesją .
11 Stycznia
Countrywide, pionier na rynku kredytów hipotecznych dla osób o niskiej zdolności kredytowej, zostaje wykupiony przez Bank of America za 4 mld dol. po tym jak ceny jego akcji spadły o 48 proc.
15 Stycznia
Citigroup, największy bank amerykański, ogłasza 9,8 mld strat w czwartym kwartale oraz 18 mld dol. niespłacalnych kredytów hipotecznych. Jednocześnie ujawnia dalsze inwestycje w grupę z Kuwejtu oraz Arabii Saudyjskiej.
19 Stycznia
George Bush ogłasza wprowadzenie do gospodarki 150 mld dol. w celu ożywienia wzrostu.