500 lotów odwołanych z powodu wybuchu wulkanu
- IAR
Już prawie 500 lotów w Europie zostało odwołanych w związku z chmurą pyłu z islandzkiego wulkanu Grimsvotn, która przesuwa się nad starym kontynentem. Informację podała europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy - Eurocontrol. Pył wulkaniczny może być niebezpieczny dla silników samolotowych, stąd decyzja o odwołaniu lotów.
Agencja Eurocontrol poinformowała, że chmura pyłu przeszła już przez północną część Wysp Brytyjskich. „Jest duże prawdopodobieństwo, że do jutra dotrze nad Danię, południową Norwegię, a także południowo-zachodnią część Szwecji, a to może mieć dalszy wpływ na ruch lotniczy” - głosi komunikat europejskiej agencji nadzorującej loty. Już teraz Norwegia zamknęła swoją przestrzeń powietrzną, zamknięta jest też dla samolotów częściowo przestrzeń duńska. Także Niemcy tymczasowo chcą zamknąć lotniska w Hamburgu i Bremie, a niewykluczone że i w Berlinie.
Według wcześniejszych informacji w nocy chmura pyłu miała dotrzeć nad północną część tego kraju. Eurocontrol twierdzi jednak, że prognozowane przemieszczanie się pyłu wulkanicznego nie spowoduje paraliżu w ruchu lotniczym i zakłócenia nie będą duże. Z prawie 29 tysięcy lotów zaplanowanych na dziś w Europie, na razie odwołano tylko 500 - informuje agencja.
Po doświadczeniach ubiegłorocznych, kiedy chmura pyłu z innego islandzkiego wulkanu sparaliżowała ruch lotniczy, teraz europejskie niebo zostało podzielone na strefy. Czerwona oznacza dużą gęstość pyłu i jest zamknięta dla ruchu lotniczego. To pozwala uniknąć chaosu sprzed roku, kiedy kraje prewencyjnie zaczęły zamykać całe przestrzenie powietrzne.
Ucierpiały na tym linie lotnicze, które odnotowały straty w wysokości prawie dwóch miliardów dolarów. Takie dane podało Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, które krytykowało wtedy Unię za nieskoordynowaną akcję i wytykało brak jednolitych procedur. Teraz przedstawiciele Stowarzyszenia przyznają, że sytuacja poprawiła się, ale wciąż uważają, że Wspólnota powinna uzgodnić obowiązkowy zestaw reguł, według których będą musiały postępować wszystkie kraje członkowskie.