Będzie ulga za reformy emerytalne
Jest zgoda Unii Europejskiej na ulgowe potraktowanie tych krajów, które w przeszłości przeprowadziły reformy emerytalne. Ministrowie finansów 27 krajów zaakceptowali pakiet wzmacniający dyscyplinę we Wspólnocie, który uwzględnia koszty reform przy podejmowaniu postępowania o procedurze nadmiernego deficytu.
Za takim rozwiązaniem opowiadała się Polska, która argumentowała, że już teraz musi wykazywać przyszłe zobowiązania wobec emerytów, co podnosi jej wskaźniki: deficyt finansów publicznych i dług publiczny.
”To dla Polski jest wielkim przełomem. Udało nam się te ulgę wywalczyć. Ulgi będą obowiązywały zawsze, jeśli Polska utrzymywać będzie dług publiczny na poziomie niższym niż 60 procent Produktu Krajowego Brutto”- powiedział minister finansów Jacek Rostowski.
To ulgowe potraktowanie powoduje, że kraje które przeprowadziły reformę emerytalną będą mogły przekroczyć obecnie dozwolony poziom 3 procent PKB, a Komisja Europejska nie będzie rozpoczynać karnego postępowania w związku z nadmiernym deficytem.
„Unia nie będzie nas karała za deficyt, który mieści się w dozwolonych granicach” - podkreślił minister finansów. Nieoficjalnie mówi się, że dozwolony limit ma wynieść 4 procent PKB.