Bośnia i Hercegowina/ Reforma policji coraz bliżej
- Jan Muś
Przewidziane na wrzesień rozmowy dotyczące reformy policji w Bośni i Hercegowinie wydają się mieć coraz większe szanse powodzenia. Od udanej reformy sił porządkowych Unia Europejska uzależnia podpisanie Porozumienia o Stowarzyszeniu i Stabilizacji.
Porozumienia o Stowarzyszeniu i Stabilizacji będzie dużym krokiem na drodze krajów bałkańskich do Unii Europejskiej.
Siły bezpieczeństwa w Bośni i Hercegowinie podzielone są pomiędzy Federację Bośni i Hercegowiny i Republikę Serbską. Głównym celem restrukturyzacji policji jest jej ‘odpolitycznienie’. Policja miałaby mieć jednolitą strukturę a jej jednostki podlegałyby władzom centralnym.
Trwające już kilka lat rozmowy na ten temat nie przyniosły jednak pozytywnych rezultatów głównie w związku z obawami bośniackich Serbów przed scentralizowaniem kosztem utraty władzy przez nich w ich części kraju. Do tego z kolei dąży obecny przywódca Boszniaków – Haris Silajdżić, który zdecydowanie forsuje pomysł zjednoczenia obydwu części Bośnii i Hercegowiny.
Serbowie starają się zachować jak najwięcej atrybutów państwowych, które przysługują Republice Serbskiej – części składowej Bośni i Hercegowiny, a więc dążą również do utrzymania niezależnych sił policyjnych.
Nowy przedstawiciel UE i ONZ w Bośni Mirosław Lajcak, naciska na bośniackich Chorwatów, Serbów i Boszniaków, aby wypracowali kompromis. Gotowość do kompromisu zadeklarowali przywódcy partii politycznych Boszniaków (Sulejman Tihić z ramienia SDA) i Serbów (Milorad Dodik – Premier Republiki Serbskiej i przywódca największej partii serbskiej SNSD). W związku z tym, że wcześniej za porozumieniem opowiedziały się niektóre partie chorwackie, szanse na powodzenie rozmów są duże.
Reforma policji w Bośni to obecnie największa przeszkoda na drodze Bośni do UE.
Na podstawie: avaz.ba, nezavisne.com, balkantimes.com, oslobodjenje.ba