Cypr bliżej zjednoczenia
Koncepcja zjednoczenia wyspy cieszy się mniejszym poparciem wśród partii politycznych w parlamencie Republiki Cypryjskiej. Działania Anastasiadisa zaaprobowała jedynie jego własna partia - Zgromadzenie Demokratyczne - oraz Postępowa Partia Ludu Pracującego. Pozostałe ugrupowania krytycznie oceniają projektowany dokument zjednoczeniowy. Lider Partii Demokratycznej Nikos Papadopulos, wskazywał, że przyjęcie tego porozumienia stanowi realne zagrożenie dla istnienia Republiki Cypryjskiej.
We wtorek (11.02) w bazie lotniczej w Nikozji obaj politycy zadeklarowali dużą determinację do osiągnięcia porozumienia. Reuters podaje, że Anastasiadis i Eroglu uzgodnili, iż dojdzie do utworzenia dwuczłonowej federacji.
Negocjacje pozostawały w zawieszeniu od lipca 2012 roku, gdy Turcy cypryjscy ostro zaprotestowali przeciwko objęciu przewodnictwa w UE przez Republikę Cypryjską. Także Turcja, która uważa Republikę Cypryjską za nielegalną, odmówiła wtedy jakichkolwiek kontaktów z Grekami cypryjskimi, również na forum Unii.
Konflikt na Cyprze zintensyfikował się w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, gdy w wyniku zamachu stanu nacjonaliści grecko-cypryjscy obalili prezydenta-arcybiskupa Makariosa. W 1975 r. turecka część ogłosiła jednostronnie powstanie Federalnego Państwa Turków Republiki Cypryjskiej, formalnie pozostawiając jednak w państwie cypryjskim. Społeczność międzynarodowa nie poparła Turków cypryjskich, co skutkowało m.in. polityczną i gospodarczą izolacją tego regionu. W 1983 r. ludność pochodzenia tureckiego ogłosiła powstanie Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Również ten twór polityczny nie został uznany przez społeczność międzynarodową, jego istnienie stało się możliwe dzięki wsparciu Turcji. Przez wiele lat stosunki na wyspie były napięte, jednakże chęć przystąpienia Cypru, jak i Turcji do Unii Europejskiej oraz aspekty ekonomiczne wymusiły zainicjowanie procesu zjednoczeniowego.
Na podstawie: bbc.co.uk, online.wsj.com, PAP