Czarnogóra/Wywiad podał liczbę ekstremistów w kraju
- Jan Muś
Czarnogórska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego podała, iż w Czarnogórze mieszka 100-120 osób określanych jako wahabici ("wahabije"), czyli muzułmańscy ekstremiści.
Służby specjalne w Czarnogórze w swoim komunikacie dla mediów doniosły, że większość z nich dostaje znaczące środki finansowe, tranferowane poprzez islamskie organizacje humanitarne.
W oświadczeniu podano, że w zeszłym roku społeczność ta utrzymywała bardzo intensywne kontakty z zagranicznymi grupami o podobnych poglądach. Wahabici zajmują się między innymi rozpowszechnianiem materiałów propagandowych dotyczących znaczenia i działalności Al Kaidy i Bin Ladena.
Jak podała Agencja, propagandą grup wahabickich najbardziej zagrożeni są studenci czarnogórscy przebywający na uczelniach w krajach Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.
Wahabici mieszkają w Rożajach, Bijelom Polju, Podgoricy i Ulcinju oraz w Plavu. Są to obszary Sandżaku, tradycyjnie zamieszkanego przez muzułmanów obszaru północnej Czarnogóry i południowej Serbii oraz granicy albańsko-czarnogórskiej.
Podgorica i Belgrad już od dłuższego czasu zainteresowane są ruchem ekstremistów muzułmańskich, który zauważalny jest głównie w Sandżaku. W zeszłym roku policja serbska zastrzeliła jednego z przywódców serbskich wahabitów. Władze obydwu krajów starają się przeciągać na swoją stronę tradycyjnie tolerancyjną i wyznającą "liberalny islam" większość muzułmanów.
Wahabici to ruch religijny, powstały w Arabii Saudyjskiej, w ramach sunnickiego islamu, opierający się na naukach Muhammada ibn Abd-al-Wahhab. W krajach byłej Jugosławii określa się tym mianem wszystkich ekstremistów niezależnie od ich związku z arabskimi korzeniami.
Na podstawie: 24sata.info, Beta.co.yu