Donald Tusk składa wizytę w Londynie
- IAR
Premier Donald Tusk rozpoczął jednodniową wizytę w Londynie. Będzie rozmawiał z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem między innymi o współpracy w ramach Unii Europejskiej, priorytetach polskiej prezydencji we Wspólnocie, unijnym budżecie na lata 2014-2020 oraz sytuacji w Afryce Północnej.
W rozmowie z IAR rzecznik rządu Paweł Graś przypomniał, że premier miał lecieć do Londynu już w marcu, jednak wizytę przełożono ze względu na sytuację w Libii. Jak powiedział Paweł Graś, spotkanie szefów rządów jest częścią programu konsultacji prowadzonych z państwami Unii Europejskiej przed objęciem przez Polskę przewodnictwa we Wspólnocie 1 lipca.
Szefowie rządów Polski i Wiekiej Brytanii mają też rozmawiać o kryzysie gospodarczym, współpracy handlowej i założeniach unijnego Paktu Euro Plus. Zakłada on zbliżanie narodowych polityk gospodarczych. Jest wynikiem francusko-niemieckich pomysłów, by w odpowiedzi na kryzys zacieśnić integrację w ramach eurolandu poprzez silniejsze zarządzanie gospodarcze. Według Pawła Grasia, Donald Tusk i David Cameron będą też rozmawiać o problemie uchodźców z Afryki Północnej. "To jest temat, który staje się tematem palącym, nier tylko dla krajów z południa Europy" - powiedział rzecznik rzadu. Dodał, że jest to problem wszystkich państw Unii Europejskiej Wizyta premiera Tuska w Londynie może być szansą na głębszą współpracę z Wielką Brytanią w ramach Unii Europejskiej. Jej przykładem może być napisany w marcu z inicjatywy polskiego i brytyjskiego rządu list dziewięciu szefów państw i rządów Unii Europejskiej do szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, Hermana Van Rompuya i Jose Manuela Barroso.List był apelem, w którym przywódcy polityczni wskazali, jakich reform gospodarczych potrzebuje cała Unia Europejska, by zagwarantować w przyszłości trwałe podstawy swojego wzrostu gospodarczego. Sygnatariusze listu postulują kilka podstawowych priorytetów: konieczność pełnego otwarcia rynku usług i handlu elektronicznego, potrzebę zakończenia prac nad unijnym rynkiem energetycznym oraz potrzebę zwiększenia wsparcia dla biznesu, zwłaszcza w kontekście rozwoju innowacyjności.