Grecja przegrywa spór o nazwę
Organizacja Narodów Zjednoczonych odpowiedziała na oficjaly protest Aten dotyczący nazwy Republiki Macedonii. Decyzją ONZ, Macedonia ma prawo nadal używać dotychczasowej nazwy na arenie międzynarodowej.
"Nie możemy definiować naszej kultury, tradycji, religii jako innej niż macedońska. Dlatego też, sama nazwa Macedonia ma istotne znaczenie dla samych Macedończyków i dla tożsamości macedońskiej jako takiej" - podkreślił wicepremier ds. integracji europejskiej Ivica Bocevski w wywiadzie dla Athens News.
Bocevski dodał, że w sporze z Grecją Macedonia stoi w obronie podstawowych praw: do własnej etniczności i tożsamości. "Etniczność nie jest czymś, co wymaga pozwolenia w dzisiejszym cywilizowanym świecie, nie jest czymś, co można negować. Wszystko, co możecie zrobić, to uznać ją i szanować taką, jaka jest" - dodał wicepremier pytając, dlaczego spór o nazwę toczy się od 1990 roku. Kwestia nazwy nie była problematyczną, dopóki Macedonia była częścią Jugosławii, przez 50 lat używając nazwy Republika Macedonia.
Macedoński rząd ma nadzieję, że rozwiązanie problemu nazwy kraju przyspieszy procedurę uzyskania członkostwa Unii Europejskiej. Bocevski przypomniał Grecji, że zgodnie z decyzją Komisji Badintera jedynie Macedonia i Słowenia spełniały od lat dziewięćdziesiątych standardy UE dotyczące uznawania tworzących się wtedy narodów. Ze względu na dyplomatyczne naciski ze strony Grecji, Macedonia nie została wówczas uznana.
Następnie na Macedonię zostało nałożone "nieodpowiedzialne, niezrozumiałe embargo", i to w czasie, gdy zmagała się z sankcjami ekonomicznymi pozostałymi po rządach Milosevica. Kolejny przykłady niechęci greckiej to zawetowanie przystąpienia Macedonii do NATO podczas szczytu w Bukareszcie. Wicepremier podkreśla, że: "Umowa tymczasowa jasno określa, że inne narody - w tym wypadku Grecja - nie będą blokowały wstępu naszego kraju do jakiejkolwiek organizacji. Grecja całkowicie złamała tę umowę".
Powołując się na fakt, że Macedonia już i tak zgodziła się na używanie na arenie międzynarodowej nazwy FYROM, Bocevski dodaje, że jak do tej pory na jakiekolwiek ustępstwa w konflikcie zawsze decydowała się tylko jedna, macedońska strona.
Na podstawie: Vecer