Macedonia liczy na zniesienie wiz do UE
Unijny komisarz Oli Rehn ogłosił, że Macedonia może oczekiwać liberalizacji wizowej już w 2009 roku. Jak podaje Vecer, Macedonia przoduje wśród państw regionu w procesie liberalizacji wizowej, a w sprawozdaniach Komisji Europejskiej nie jest uznana jako państwo ryzyka.
Oli Rehn, podczas czwartkowego spotkania z wicepremierem Ivicą Bocevskim i szefem dyplomacji Antonio Milososkim, wyraził uznanie dla postepów Macedonii: "Macedonia zapracowuje na liberalizację wizową, przede wszystkim zintegrowana kontrolą graniczną, funkcjonalnym, narodowym systemem wizowym, walką z nielegalnym handlem, zorganizowanym przestępstwem i korupcją. Obywatele Macedonii już niedługą będą mogli podróżować do Unii Europejskiej bez wiz".
Obietnica komisarza jest nadzieją na długooczekiwane otwarcie granic, szczególnie przez młodych ludzi, dla których opłaty wizowe są nadal dużą barierą. Spośród krajów sąsiadujących, jedynie Serbia nie wymaga wiz od Macedończyków (wizy do Albanii potrzebuje każdy, kto chce pozostać w kraju dłużej niż 24h). W praktyce oznacza to izolację - do innych krajów nie wymagających wiz (a jest ich niewiele, np. Turcja) obywatele Macedonii mają prawo podróżować jedynie drogą lotniczą.
Wśród samych Macedończyków występują różne nastroje odnośnie perspektywy przystąpienia do Unii. Niektórzy obawiają się, że wejście do UE spowoduje masową migrację za granicę. Część osób widzi w Unii szansę na pozyskanie funduszy, a dla niektórych oznacza to po prostu symboliczną wolność jako jednostek i awans społeczny na arenie międzynarodowej.
Po rozmowie z Rehnem Bocevski podkreślił, że jak dotąd Macedonia zrealizowała 75 procent z wymogów postawionych przez Komisję Europejską. Największe obawy Parlamentu Europejskiego dotyczyły napięć politycznych w Macedonii, które opóźniały przebieg reform. Wicepremier zauważył, iż obecna współpraca pomiędzy premierem i prezydentem oraz intensywna walka z korupcją są dowodem na postępy poczynione przez Macedonię.
żródła: Vecer, Raport Parlamemtu Europejskiego w sprawie sprawozdania o postępach Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w 2006 r.