Historyczne spotkanie rządów Serbii i Bośni
W środę (4.11) w Sarajewie odbyło się spotkanie na szczycie rządów Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Było to pierwsze takie spotkanie od czasów wojny w Jugosławii w latach 90. Premierzy zapowiadają zacieśnianie współpracy.
Głównym powodem spotkania był kryzys imigracyjny, który dotyka w ogromnym stopniu państwa bałkańskie, przez które przebiega szlak wędrówki migrantów. Zgodnie z podpisanym porozumieniem oba rządy zobowiązały się do wzmocnienia granic i wzajemnej współpracy.
Dodatkowe kwestie, które zostały podjęte podczas spotkania, to projekty dotyczące infrastruktury, m. in. trasa kolejowa Belgrad-Sarajewo, a także wspólna realizacja projektów finansowanych przez UE. Rządy podpisały ponadto porozumienia o współpracy w poszukiwaniu osób zaginionych, a także o współpracy w dziedzinie telekomunikacji, zrównoważonego rozwoju i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Spotkanie miało również wymiar symboliczny, ze względu na 20. rocznicę podpisania porozumienia w Dayton, które zakończyło wojnę w Bośni.
"Stosunki między Serbami a Bośniakami są kluczowe dla stabilności Bałkanów Zachodnich i dla lepszego życia wszystkich naszych obywateli. Włożę w to całą moją energię" - mówił premier Serbii Aleksandar Vucic. "Będzie więcej takich sesji. To dobry wzór" – dodał jego bośniacki odpowiednik Denis Zvizdić.
Stosunki pomiędzy Serbią a Bośnią i Hercegowiną zdają się odrobinę zacieśniać, jednak sytuacja polityczna w BiH jest w dalszym ciągu niestabilna.
Źródła: Euroobserver, Balkaninsight, DW.