Iran/ Rozmowy z UE przerwane
Jeszcze w piątek wieczorem porozumienie w sprawie zawieszenia przez Iran programu wzbogacania uranu wydawało się bliskie. Dzisiaj okazało się, że nieoficjalne rozmowy pomiędzy Unią Europejską a Iranem zostały przerwane. Ostateczne niepowodzenie rozmów oznaczałoby najprawdopodobniej nałożenie przez ONZ sankcji na Iran.
Ostatnia propozycja porozumienia w sprawie polityki atomowej Teheranu przedstawiona przez Francję, Wielką Brytanię i Niemcy była "bardzo bliska temu, czego chce Iran", powiedział w państwowym radiu Hossein Moussavian, rzecznik delegacji irańskiej. Z drugiej strony Minister Spraw Zagranicznych Iranu, Kamal Kharazi stwierdził, że pewne stanowiska Unii są nie do zaakceptowania i sprzeczne z porozumieniem zawartym przed sesją MAEA (przez Irańczyków zwane "porozumieniem paryskim"). Wówczas Iran obiecał UE wstrzymanie wszelkich prac związanych ze wzbogacaniem uranu, za co uzyskał od Unii przyrzeczenie zneutralizowania groźby sankcji ekonomicznych wobec tego kraju.
"Porozumienie paryskie" zostało jednak poddane w wątpliwość w dzień poprzedzający sesję MAEA, kiedy to Iran zażądał zrobienia wyjątku dla 20 wirówek, maszyn służących do wzbogacania uranu, dla celów badawczych. Zgodnie z opinią Kamala Kharazi wspomniane wirówki będą "tylko przeznaczone do badań i w związku z tym nie stanowią problemu", podkreślił także, że pozostałyby pod kontrolą MAEA. Mimo tych deklaracji, jest to prośba niemożliwa do zaakceptowania przez UE. MAEA zażądała od Teheranu rezygnacji z wyżej opisanej prośby. Jeden z europejskich dyplomatów powiedział wczoraj: "nie osiągnęliśmy żadnych postępów".
Nowe wymagania Irańczyków wzmagają obawy, które zawsze wyrażał Zachód wobec zapewnień Iranu o pokojowym charakterze jego programu nuklearnego.
Francja, Wielka Brytania oraz Niemcy, kraje prowadzące rozmowy w imieniu UE, zapowiedziały, że jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte do poniedziałku, to kroki w celu nałożenia sankcji na Iran będą kontynuowane. Propozycje sankcji gospodarczych i innych, które miałyby być ewentualnie nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ mogłyby zostać ogłoszone w poniedziałek przez MAEA.
Stany Zjednoczone nie przestają oskarżać Iranu o próby skonstruowania bomby atomowej. Deklaracje polityków irańskich, którzy twierdzą, że program atomowy jest konieczny dla zaspokojenia potrzeb w dziedzinie energii nie wypadają przekonująco, ponieważ Iran ma bogate zasoby surowców energetycznych, przede wszystkim ropy naftowej.
/Courrier International, Le Figaro i in./