Irlandczycy poparli w referendum małżeństwa jednopłciowe
W sobotę (23.05) w Irlandii odbyło się referendum, w którym 62% głosujących opowiedziało się za umożliwieniem zawierania małżeństw osobom tej samej płci. Było to pierwsze na świecie referendum w tej sprawie. Poparcie legalizacji związków homoseksualnych obrazuje duże zmiany społeczne w tradycyjnie katolickiej Irlandii.
Irlandia już wkrótce będzie dwudziestym państwem na świecie, w którym zalegalizowane zostaną związki małżeńskie pomiędzy osobami tej samej płci. Pierwszy raz zdarzyło się jednak, że to obywatelom oddano możliwość podjęcia decyzji w tej sprawie. Wynika to z konieczności uzyskania popracia społecznego w referendum przed wprowadzeniem zmian w irlandzkiej konstytucji.
Przepisy legalizujące związki partnerskie zostały wprowadzone w Irlandii w 2010 roku, ale jeszcze 20 lat temu homoseksualizm był traktowany za przestępstwo zagrożone karą więzienia.
Wynik referendum potwierdza głębokie przemiany społeczne w Irlandii i osłabienie autorytetu kościoła katolickiego. Liczne w ostatnich latach przypadki afer pedofilskich wśród katolickich hierarchów spowodowały odejście z kościoła wielu wierzących.
Arcybiskup Dublina Diarmuid Martin zapowiedział, że decyzja społeczeństwa oznacza wyzwanie dla kościoła, który „będzie musiał zmierzyć się z rzeczywistością”.
1 201 607 obywateli Irlandii zagłosowało za umożliwieniem zawierania małżeństw parom homoseksualnym, przeciwnych było 734 300. Do głosowania na "tak" otwarcie nawoływał w kampanii przedreferendalnej rząd Irlandii.
Najprawdopodobniej pierwsze małżeństwa osób tej samej płci będą mogły zostać zawarte w Irlandii już tej jesieni.
David Cameron pogratulował Irlandczykom decyzji. W swoim wpisie na Twitterze premier zaznaczył, że wynik głosowania oznacza przejaw poszanowania praw wszystkich obywateli, bez względu na ich orientację seksualną.
Na podstawie: bbc.com, reuters.com