Liderzy Chin i Unii Europejskiej spotkali się w Pekinie
Czternasty szczyt UE-Chiny odbył się we wtorek (14.02). Stronę chińską reprezentował premier Wen Jiabao natomiast UE przewodniczący Rady Europejskiej Harman van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przywódcy podkreślali postęp jaki nastąpił w minionym roku w stosunkach bilateralnych. Uwypuklali również znaczenie partnerstwa strategicznego, które wkracza w nowy etap współpracy.
Tegoroczne spotkanie liderów chińskich i europejskich stało pod znakiem wzajemnego zaangażowania i umacniania relacji zarówno gospodarczych jak politycznych. Obie strony podkreślały jakie znaczenie mają szczyty dla budowania długofalowych relacji. Wzajemne dyskusje akcentowały fundamentalną rolę stosunków handlowych i inwestycyjnych w umacnianiu partnerstwa strategicznego. "Chiny są gotowe na większy udział w rozwiązaniu kwestii europejskiego kryzysu zadłużenia", wskazywał premier Chin.
Obroty handlowe w minionym roku były większe niż kiedykolwiek wcześniej. Europa pozostała największym importerem chińskich towarów. Przywódcy zgodzili się co do wypracowania umów regulujących wzajemne inwestycje. Barroso podniósł pomysł stworzenia sprawiedliwego i otwartego środowiska konkurencji dla przedsiębiorstw. Poruszano także kwestię ochrony i egzekwowania prawa własności intelektualnej.
Oprócz sfery handlowej, obie strony zgodziły się na dalsze pogłębianie współpracy w dziedzinie technologii energetycznych. Szczególnie z uwzględnieniem zmniejszenia zużycia energii i wsparcia dla przedsiębiorstw z branży energetycznej.
Powtórzono postanowienia z 2008 r. dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego oraz zgodzono się na kontynuowanie współpracy w ramach Systemu Handlu Emisjami. Zapowiedziano także koordynację polityki w ramach organizacji międzynarodowych, takich jak Światowa Organizacja Handlu i G20. Obie strony z entuzjazmem podeszły do kwestii wymiany młodzieży w ramach stypendiów naukowych i postępów prac nad programem równoważonej turystyki.
Dodatkowo wymieniono się podglądami będącymi tematem wzajemnych zainteresowań na arenie międzynarodowej. Chodzi tu głównie o irański program jądrowy, Afrykę Północną, Bliski Wschód, czy Półwysep Koreański. "To bardzo ważne, że Chiny i UE będą działać na rzecz współpracy dwustronnej i rozwiązywania problemów globalnych", podkreślił van Rompuy.
Na podstawie: news.xinhuanet.com, reuters.com