Macedonia/ Premier Hari Kostow podał się do dymisji
Niecałe pół roku po objęciu stanowiska szefa macedońskiego rządu premier Hari Kostow złożył rezygnację - w czwartek przyjął ją miejscowy parlament. Głównym powodem rezygnacji H.Kostowa była - według jego słów - źle układająca się współpraca z ministrami narodowości albańskiej reprezentującymi w rządzie albańską Demokratyczną Unią na rzecz Integracji (DUI). Stanowiący 20-25 proc. ludności kraju Albańczycy dysponowali w gabinecie stanowiskiem wicepremiera i 4 ministrów; DUI tworzyła koalicję z Socjaldemokratycznym Sojuszem Macedonii (SDSM).
Zdaniem byłego premiera, reprezentowani w jego gabinecie albańscy politycy ignorowali ustalenia rządu i wykonywali jedynie polecenia macierzystej partii. H.Kostow zarzucił też dotychczasowym koalicjantom, że zupełnie nie interesują ich reformy oraz walka z korupcją.
Tymczasem DUI jest najpopularniejszą partią wyznającej islam mniejszości albańskiej w Macedonii; jej liderem jest Ali Ahmeti - były przywódca albańskich rebeliantów, którzy jeszcze trzy lata temu walczyli z siłami rządowymi, domagając się większych praw dla ludności albańskiej (dla ścisłości: chodzi tu o paramilitarną UÇK).
Przypomnijmy, jednym z ustaleń porozumienia z Ochrydy (2001 r.), kończącego - jak się niektórym zdawało - konflikt albańsko-macedoński stało się wprowadzenie albańskiego jako drugiego języka urzędowego na części terytorium Macedonii, a także zapewnienie proporcjonalnego udziału Albańczyków w administracji państwowej. Zapisami tego porozumienia przemodelowano więc wewnątrzpaństwowe relacje macedońsko-albańskie w duchu tolerancji i ustępstw strony macedońskiej na rzecz Albańczyków - postanowienia te były potem kontestowane przez liczną część Macedończyków.
---
„Multietniczny” rząd Macedonii miał być modelowym przykładem rozwiązań dla polityki współczesnych wielokulturowych Bałkan.
Dymisja macedońskiego premiera jest o tyle zaskakująca, że - według części obserwatorów - zaledwie 2 tygodnie temu rząd miał on odnieść sukces w przeprowadzonym na wniosek opozycji referendum przeciw dalszemu wzmocnieniu praw mniejszości albańskiej; ówczesne głosowanie nie zostało uznane za ważne ze względu na zbyt niską frekwencję - wcześniej do bojkotu wzywały m.in. ... rząd, USA, UE i NATO. W przypadku tych dwóch ostatnich podmiotów pikanterii dodaje fakt, iż zaledwie kilka tygodni wcześniej UE i NATO głośno krytykowały wzywanie do bojkotu głosowania w Kosowie przez ludność serbską.
Z drugiej strony inni komentatorzy podkreślają, że koalicja rządowa tak naprawdę przegrała to referendum, a dla losu rządu H. Kostowa kluczowe miało być raczej bardzo niskie poparcie społeczne; zgodnie z najnowszymi sondażami rząd popierało zaledwie 10,6 proc. macedońskiego społeczeństwa.
---
Zaognioną sytuację na Bałkanach dodatkowo komplikuje jedna z ostatnich decyzji USA, w świetle której państwo to uznało nazwę „Republika Macedonii” (o sprawie pisaliśmy w PSZ.PL). Jako skutek najprawdopodobniej już wkrótce nową oficjalną nazwę Macedonii uzna Albania - taką deklarację złożył kilka dni temu prezydent tego ostatniego kraju, Alfred Moisiu.
Zob. także: Wojciech Szczepański: Napięcia społeczno-polityczne w Macedonii [Analizy "Nowych Spraw Politycznych"].
/Dziennik Polski, Junge Welt, Nowe Sprawy Polityczne, Puls Świata, Rzeczpospolita, Der Standard, in./