Mario Monti: Włochy wyjdą z kryzysu
Podczas wystąpienia na międzynarodowych targach mebli w Mediolanie premier Włoch wyraził duże nadzieje w związku z decyzją Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wyasygnowaniu dodatkowych środków finansowych na walkę z kryzysem zadłużeniowym. Mimo to podkreślił, iż nie ma obecnie możliwości rozluźnienia dyscypliny budżetowej.
„Wciąż istnieje wiele trudności, jednak Włochy są w stanie je przezwyciężyć” - zapewnił Mario Monti podczas przemówienia na międzynarodowych targach mebli w Mediolanie. Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej: „Mogliśmy odłożyć część problemów w czasie, jednak określone okoliczności europejskie, narodowe oraz polityczne skłoniły Włochy do sprawdzenia samych siebie, przede wszystkim zaś Parlament, który zdecydował się na ponowne rozpatrzenie elementów systemu nie spełniających swoich funkcji i wymagających udoskonalenia”.
Przewodniczący włoskiego rządu wyraził również nadzieję, iż dodatkowe fundusze przeznaczone na pomoc państwom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, pomogą odzyskać zaufanie rynków. Jak oświadczył z przekonaniem: „Życzyłbym sobie, by decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego stanowiła przejaw wspólnych starań, w szczególności zaś państw Unii Europejskiej, by udowodnić sobie samym, Stanom Zjednoczonym oraz innym partnerom organizacji, iż potrafią one podjąć zarówno indywidualne, jak też kolektywne działania na rzecz zachowania równowagi budżetowej oraz zastosowania środków zapobiegawczych wobec kryzysów finansowych”.
Jednocześnie premier ustosunkował się do postulatów Ligii Północnej, pretendującej do stanowienia głównej siły politycznej kraju: „Nie podzielamy propagowanej przez Padanię wizji rzeczywistości. Działamy natomiast na rzecz spójności terytorialnej”. Mimo to podkreślił, że choć dzięki pomocy międzynarodowych funduszy finansowych udało się przyczynić do rozwoju południowej części kraju, Włochy nie mogą sobie obecnie pozwolić na dodatkowe wydatki. Jak zapewnił: „Nie ma możliwości rozluźnienia rygoru. Dyscyplina musi stanowić podstawę funkcjonowania państwa. Nie stanowi ona przeszkody dla wzrostu gospodarczego, lecz mu sprzyja.”
Na podstawie: La Repubblica, Corriere della Sera, Rainews24