Niemcy-USA/ Odbyło się spotkanie Rice - Merkel
Amerykańska sekretarz stanu Condoleeza Rice przybyła do Berlina, gdzie spotkała się z nową kanclerz Niemiec - Angelą Merkel. Głównym punktem dwustronnych rozmów były pojawiające się informacje prasowe o częstych lotach samolotów CIA nad terytorium UE; miały one transportować podejrzanych o terroryzm. Poruszono także sprawę istnienia tajnych więzień CIA w Europie.
Nowa kanclerz RFN wyraźnie dała do zrozumienia, że od Stanów Zjednoczonych oczekuje bezwzględnego przestrzegania demokratycznych zasad w walce z terroryzmem. Condoleeza Rice zapewniła tymczasem, że USA będę stosować wyłącznie takie reguły gry. Dodała także, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, by chronić swoich obywateli i sojuszników.
Amerykańska sekretarz stanu odmówiła w poniedziałek potwierdzenia, czy CIA przetrzymuje podejrzanych o terroryzm w tajnych więzieniach w Europie Wschodniej. Zasugerowała jednak, że nawet jeżeli jest to prawdą, to kraje, w których takie więzienia mogą się znajdować, zgodziły się na ich utworzenie i współpracują w tej sprawie z USA.
Odnosząc się pośrednio do sprawy przelotów samolotów CIA nad terytorium Niemiec i wielokrotnym ich lądowaniem na niemieckich lotniskach, Rice powiedziała, że USA będą zawsze postępować zgodnie z prawem i swoimi zobowiązaniami. Według jej słów, suwerenność ich sojuszników nigdy nie została przy tym naruszona.
Sprawa lotów wywołała polityczną burzę w Niemczech - jak podał "Washington Post", Otto Schily, były szef MSW w rządzie Gerharda Schrödera, już półtora roku temu dowiedział się, w jaki sposób CIA porywa i przesłuchuje podejrzanych o terroryzm. Schily miał także wiedzieć m.in., że pod koniec 2003 r. Amerykanie porwali w Macedonii Khaleda Masriego, Libańczyka z niemieckim paszportem, i przewieźli go samolotem do Afganistanu. Niedługo potem uznano go za niewinnego, a uwolniono dopiero po kilku miesiącach.
Podczas wizyty Rice w RFN Angela Merkel potwierdziła po raz kolejny chęć rozwijania dobrych wzajemnych stosunków z USA i podkreśliła, że nowa niemiecka polityka zagraniczna została wyznaczana za pomocą 'niedwuznacznego kompasu' ukierunkowanego na regulacje niemieckich interesów. Dodała również, że świat w XXI wieku stoi przed nowymi zagrożeniami, które mogą wpływać na niemiecko-amerykańską współpracę.
Tuż przed wylotem do Waszyngtonu Condoleeza Rice wzięła w obronę CIA, co wywołało natychmiastową reakcję niemieckiego rządu. Powtórnie zwrócono się do USA, by na poważnie odniosły się do obaw Europejczyków. Condoleeza Rice zamierza tymczasem w dalszym ciągu przekonywać europejskie rządy, by zaprzestały z hipokryzją pytać o antyterrorystyczne operacje CIA, gdyż same korzystały ze zdobytych dzięki nim informacji.
Na styczeń 2006 r. planowana jest wizyta kanclerz Merkel w USA.
Źródła: Bild, Financial Times Deutschland