Obietnice Unii dla Irlandii
Na dzień przed szczytem premier Irlandii, Brian Cowen, skierował do przywódców unijnych list w którym pisał, że konieczne są konkretne zobowiązania dla Irlandczyków, żeby ich przekonać do głosowania za przyjęciem Traktatu Lizbońskiego. Argumentował przy tym, że to właśnie obawy, że UE będzie miała wpływ na politykę krajową w sprawach podatków, aborcji i armii wpłynęły na odrzucenie traktatu w pierwszym referendum.
W podsumowaniu szczytu napisano, że gwarancje dla Irlandii są w pełni kompatybilne z traktatem i nie wymagają osobnej ratyfikacji przez państwa członkowskie. To ma zapobiec próbom ponownego rozpoczęcia debaty nad traktatem w pozostałych krajach UE. Szczególnie obawia się tego Wielka Brytania, gdzie konserwatyści są przeciwni traktatowi. Ostatecznie protokół prawdopodobnie zostanie dołączony do traktatu akcesyjnego kolejnego państwa, które będzie wstępować do UE i w ten sposób zostanie przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie.
Drugie referendum w Irlandii jest planowane na jesień. Przeprowadzone dotychczas badania opinii publicznej wskazują, że większość Irlandczyków jest skłonna poprzeć tym razem traktat. Wpłynął na to zwłaszcza kryzys finansowy i pogorszenie sytuacji gospodarczej w Irlandii.
Na podstawie: euobserver.com, bbc.uk