Powitanie Benedykta XVI w Edynburgu
Papież Benedykt XVI przybył do Wielkiej Brytanii. Podczas ceremonii powitalnej w pałacu Holyroodhouse w Edynburgu Benedykt XVI powiedział, że chce "wyciągnąć rękę przyjaźni do całej Wielkiej Brytanii".
Królowa Elżbieta II podkreśliła specjalne zasługi Kościoła katolickiego w udzielaniu pomocy najbiedniejszym na całym świecie. Według królowej, wizyta Benedykta XVI jest okazją do pogłębienia relacji między katolikami a kościołem Anglii. "Wiemy z doświadczenia, że poprzez wspólny dialog wszelkie podejrzenia mogą zostać przekroczone i wspaniałe, wzajemne zaufanie zbudowane" - powiedziała monarchini.
Papież przestrzegł przed usuwaniem Boga, religii i cnót z życia publicznego. W swoim przemówieniu podkreślił, że wykluczenie Boga prowadzi do "zawężonej wizji osoby i jej przeznaczenia". Benedykt XVI podziękował królowej za jej zaproszenie do złożenia wizyty w Wielkiej Brytanii. Podziękował też brytyjskiemu rządowi oraz pozdrowił rząd i parlament Szkocji. Papież powiedział, że chrześcijaństwo jest od przeszło tysiąca lat integralną częścią myślenia i kultury narodów Wysp Brytyjskich. Podkreślił, że wiara jest potężną siłą do czynienia dobra, o czym świadczy walka Brytyjczyków z niewolnictwem w XIX wieku i udział Wielkiej Brytanii w koalicji antyhitlerowskiej w wieku XX. Benedykt XVI wezwał Brytyjczyków, aby stając się społeczeństwem nowoczesnym i wielokulturowym, zachowywali szacunek dla tradycyjnych wartości i przejawów kultury, których nie tolerują najbardziej agresywne przejawy sekularyzmu. Zaapelował też, aby nie ukrywali podstaw chrześcijańskich, na których opierają się ich swobody. Papież podkreślił, że chrześcijańskie dziedzictwo powinno nieustannie być przykładem dla brytyjskiego rządu i narodu.
Na ulicach Edynburga papieża miasta witały dziesiątki tysięcy wiernych.
W czasie lotu do Edynburga, papież powiedział dziennikarzom, że władze kościelne nie wykazały dostatecznej czujności, jeśli chodzi o pedofilię i nadużycia seksualne, popełniane przez duchownych. Papież wyznał, że doniesienia na temat pedofilii wśród duchownych były dla niego szokiem i przyczyną ogromnego smutku. Benedykt XVI wyraził przekonanie, że winni zasługują na „sprawiedliwą karę” i muszą być odsunięci od pracy z młodzieżą. Przede wszystkim jednak trzeba przyjść z pomocą ofiarom pedofilii - powiedział papież. Benedykt XVI przyznał, że hierarchia kościelna nie działała wystarczająco szybko i zdecydowanie, aby podjąć niezbędne środki. "To jest czas skruchy, w jedności i w szczerości" - dodał papież.
Mimo kontrowersji, związanych ze skandalami pedofilskimi, a także z protestami przeciwko stanowisku papieża w sprawie antykoncepcji i praw homoseksualistów, w Wielkiej Brytanii powszechnie podkreśla się wielką wagę wizyty. Jej rządowy koordynator Chris Patten mówi, że "media będą ją transmitować i komentować na okrągło. Ostatecznie jest to pierwsza papieska wizyta państwowa w tym kraju".
Koordynator wizyty z ramienia kościoła, ksiądz Andrew Summersgill przypomina, że poprzednia wizyta papieska, w 1982 roku, miała zupełnie inny charakter."Papież Jan Paweł II przybył z wizytą czysto duszpasterską i w konsekwencji spędził wiele czasu na masowych zgromadzeniach katolików w całym kraju. Benedykt XVI podejmuje obowiązki oficjalne i będzie miał mniej czasu na udział w takich zgromadzeniach".
W ramach programu wizyty państwowej, oprócz dzisiejszego spotkania z królową w Edynburgu, papież wystąpi jutro w parlamencie w Londynie, a w sobotę przyjmie premiera Davida Camerona. W ramach wizyty Benedykt XVI spotkać się będzie nie tylko z katolikami, ale też z anglikańskim arcybiskupem Canterbury i weźmie udział w nabożeństwie ekumenicznym w Opactwie Westminsterskim.
Benedykt XVI przybywa do Wielkiej Brytanii w trudnym momencie - ocenia dziennikarka BBC ze Szkocji, Isabel Fraser. W rozmowie z Polskim Radiem Isabel Fraser podkreśla, że to pierwsza państwowa wizyta papieża w Wielkiej Brytanii.
Dziennikarka BBC dodaje, że papież przybywa do Wielkiej Brytanii w sytuacji, gdy stosunki między państwem a kościołem są napięte. Ma też specjalne przesłanie do Kościoła w Szkocji. Chce pobudzić ten kościół do działania i będzie apelował, by nie oddzielać go od polityki.
Isabel Fraser podkreśla, że w Szkocji, którą papież odwiedza, jest coraz więcej Polaków. Polonia nadała szkockiemu kościołowi katolickiemu zupełnie nowy impet - mówi dziennikarka BBC. Na msze przychodzą w większości młodzi ludzie z dziećmi, w przeciwieństwie do Szkotów, którzy odwiedzają kościoły mało licznie, a na dodatek przychodzą raczej starsze osoby. Szkockie kościoły poszukują nawet w Polsce księży - mówi Isabel Fraser.